Kryetari i Kuvendit

Jakup Krasniqi

Jakup Krasniqi

Funksionet nė Kuvendin e Kosovės

  Grupi parlamentar

 • PDK

Partia

Tė dhėna personale

 • I lindur mė 01.01.1951 nė Fatos/Drenas
 • I martuar, 4 fėmijė, 3 vajza dhe 1 djalė

Arsimimi

 • 1957–1965 Shkolla fillore, nė Fatos (Negroc) dhe nė Arllat;
 • 1966–1971 Shkolla Normale nė Prishtinė;
 • 1972–1976 Fakulteti Filozofik, dega e Historisė nė Prishtinė;
 • 1995–1997 Studimet pas–universitare nė Fakultetin Filozofik , Dega e Historisė nė Universitetin e Prishtinės;
 • 22.11.2003 Mbrojtja e tezės sė magjistraturės nė Universitetin e Prishtinės me temė: “Lėvizja Politike dhe qėndresa e armatosur nė Kosovė 1991–1999“;
 • 05.11.2008 Mbrojtja e tezės sė doktoratės nė Universitetin e Prishtinės me temė: “Shtypi shqiptar pėr zhvillimet politike nė Kosovė 1981-1991 “ dhe mori titullin dr. i shkencės sė historisė

Aktivitete dhe funksione, tė tanishme apo paraprake

 • 1972–1977 Arsimtar në Fatos dhe Arllat; 1976–1977, Arsimtar në Shkollën e Mesme në Drenas; 1979–1981 Arsimtar në Arllat dhe pastaj në Shkollën e Mesme në Skenderaj; 1991–1994 Arsimtar në gjimnazin “Skënderbeu“ në Drenas; 1995–1998 Kryetar i Këshillit të Arsimit në Drenas; 1998–1999 Zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK); 1999 Anëtar i Delegacionit të Kosovës dhe i Grupit Politik në Konferencën e Rambujesë; 1999–Janar 2000 ministër i Ministrisë për Rindërtim dhe Zhvillim; 2001-Deputet në Legjislaturën e Parë; Mars 2002 dhjetor 2004 Ministër i Ministrisë së Shërbimeve Publike në Qeverinë e Kosovës; Tetor 2004-2007 Deputet në Kuvendin e Kosovës, mandati II; 2004-2007 Shef i GP të PDK-së në Kuvendin e Kosovës; Nëntor 2007 deputet, mandati III; Janar 2008- vijon Kryetar i Kuvendit të Kosoves; 1973–1981 Veprimtari politike Klandestine (ilegale) në Lëvizjen Kombëtare të Kosovës; 1981–1991 I burgosur politik; 1991–1999 Anëtar i Kryesisë dhe kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), dega në Drenas; 1992–1998 Deputet i Parlamentit të Kosovës; 1998–1999 Zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), anëtar i Shtabit të Përgjithshëm, anëtar i Drejtorisë Politike të UÇK; 1999–2003 Sekretar i Përgjithshëm i Partisë së Prosperitetit Demokratik të Kosovës (PPDK) përkatësisht Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Tetor 2005-vijon Sekretar i Përgjithshëm i PDK-së, Nëntor 2005 anëtar i Grupit Politik Strategjik nga PDK, në bisedimet Vjenës. Janar 2008, Zgjidhet Kryetar I Kuvendit të Republikës së Kosoves Shtator 2010 deri më Shkurt 2011 – Ushtrues I Detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës Shkurt 2011, Rizgjidhet si Kryetar I Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Botime

 • “Kosova nė kontekst historik”, dhjetor 2005, Prishtinė
 • “Kthesa e Madhe- Ushtria Ēlirimtare e Kosoves”, tetor 2006, Prishtinė;
 • Ne Gjuhen Angleze “Kosova in a Historical Context”, Prishtinė
 • “Njė luftė ndryshe pėr Kosovėn”, dhjetor 2007, Prishtinė;
 • “Pavarėsia si Kompromis”, 2010, Prishtinė
 • “Kosova ne Kontekst Historik” (Botim i Dyte i plotėsuar)
 • “Lėvizja pėr Republikėn e Kosovės 1981-1991”, 2011, Prishtinė
 • Shkrime publicistike, politike dhe shkencore tė publikuara nė media tė pėrditshme dhe revista periodike e shkencore.

Gjuhė tjetėr pėrveē amtares

 • Anglisht (pėr shfrytėzim literature),
 • Kroatisht–rrjedhshėm,
 • Serbisht-rrjedhshėm

Adresa

 • Prishtinė

Telefoni

 • 038 200 10 004