Lajmet e fundit

Fjalimi i Kryeministrit nė Ditėn e Pavarėsisė

E Diel, 17.02.2008
I nderuari Kryetar i Kuvendit,
Tė nderuar deputetė,
I nderuari President
Tė nderuar mysafirė,
Bashkėqytetarė tė nderuar;

Kėtė ditė e kemi pritur gjatė.

Shumė njerėz kanė dhėnė kaq shumė pėr ta bėrė realitet kėtė ditė tė pavarėsisė.

Sot, ne nderojmė ata qė na kanė nderuar neve me sakrificėn e tyre.

Ne i mbajmė mend emrat e tyre ndėrsa kujtimin pėr ta do ta ruajmė pėrgjithmonė nė zemrat tona. Ne jemi mirėnjohės miqve dhe aleatėve tanė nė vend dhe jashtė vendit tė cilėt na kanė ndihmuar tė mbėrrijmė deri kėtu.

I pėrshėndes tė gjithė ata qė janė sot kėtu me ne ndėrsa atyre qė janė duke na shikuar nė kėto momente, u shpreh mirėnjohjen mė tė thellė nė emėr tė popullit tim.

Kjo ditė erdhi, e nga sot e tutje Kosova ėshtė krenare, e pavarur, sovrane dhe e lirė.

Familja ime, sikurse tuajat dhe tė gjitha familjet nė tėrė Kosovėn nuk u luhatėn kurrė dhe nuk e humbėn asnjėherė besimin nė ne.

Besimin nė zot, drejtėsi dhe fuqi.

Duke filluar mė vėllanė qė la familjen e tij dhe shkoj pėr tė luftuar, nga bujku qė la tokėn e tij pa mbjellė, nga burrat dhe gratė qė hapėn portat e tyre dhe mėsuan fėmijėt tanė, e deri tek studentėt tė cilėt u ngritėn dhe thanė ‘mjaft’.

Tė gjithė atyre qė janė kthyer pėr tė ndėrtuar njė jetė mė tė mirė pėr fėmijėt e tyre: ‘ne nuk humbėm kurrė besimin nė ėndrrėn se njė ditė ne do tė qėndrojmė nė mėsin e shteteve tė lira tė botės.

Tė gjithė ne sė bashku e sollėm Kosovėn nė kėtė moment -dhe tė gjithė duhet te jemi shumė, shumė krenarė.

Ashtu sikur prindėrit dhe gjyshėrit e mi qė mė mėsuan mua pėr sakrificė, se ēka do tė thotė tė jesh i lirė, nga ju kėrkoj qė tė flisni me fėmijėt, nipat dhe mbesat tuaja qė t’ua shpjegoni domethėnien e ditės sė sotme.

Barteni kėtė rrėfim tek brezat tjerė pėr gėzimin dhe krenarinė qė ndiejmė ne sot dhe mos harroni asnjėherė t’ua pėrkujtoni atyre qė t’i kujtojnė sakrificat e mėdha tė brezave qė ishin para nesh.

Kosova, nė vitet e ardhshme, do tė pėrballet me shumė sfida.

Por, asnjė sfidė nuk do tė na zmbraps nga ecja jonė pėrpara nė njė frymė tė bashkuar tė njė populli tė bashkuar.

Sfidat tona, qė nga ekonomia, arsimi dhe shėndetėsia, infrastruktura dhe integrimi evropian, janė sfida tė mėdha, por nuk mund t’u bėjnė ballė frymės pozitiover tė qytetarėve tanė dhe fatit tonė.

Kosova, populli dhe territori, janė bashkuar sot nė njė moment historik pėr t’i pėrmirėsuar jetėrat e ēdo qytetari brenda kufijve tanė, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike.

Shpresat tona nuk kanė qenė asnjėherė mė tė mėdha.

Ėndrrat tona janė tė pakufishme.

Sfidat para nesh janė tė mėdha por asgjė nuk mund tė na ndalė nga ecja jonė pėrpara drejt ēasteve historike tė cilat historia i ka ndarė pėr ne.

Sot, e gjithė bota ėshtė me ne-ne po behemi pjesė e barabartė e botė demokratike.

Deri tash kemi bėrė shumė pėr tė garantuar zotimin tonė para komuniteteve.

Nė kėtė ditė historike dėshiroj ta konfirmoj gatishmėrinė tonė politike pėr tė krijuar kushtet e nevojshme pėr respektimin dhe mbrojtjen e komuniteteve dhe pėr tė pėrmirėsuar raportet midis tyre nė Kosovė.

Kushtetuta dhe ligjet tona do ta pasqyrojnė kėtė sė bashku me njė strategji ndėrinstitucionale nė tė gjitha nivelet e shtetit.

Kėto zotime tonat do tė mishėrohen nė tri elemente kryesore:

E para, garantimi i fuqishėm dhe i pakthyeshėm me ligj i tė drejtave tė barabarta tė tė gjithė pjesėtarėve tė komuniteteve nė Kosovė;

E dyta, krijimi i mekanizmave tė pėrhershėm pėr tė garantuar qė komunitetet tė luajnė njė rol tė plotė dhe aktiv nė zhvillimin e sė ardhmes sė vendit tonė;

dhe e treta, ėshtė pėrgjegjėsia jonė pėr tė marrė masa efektive dhe tė menjėhershme pėr tė siguruar qė zotimet tona tė rezultojnė nė ndryshime pozitive pėr tė gjithė ata qė jetojnė nė Kosovė, e nė veēanti pėr pjesėtarėt e komuniteteve.

Kushtetuta jonė parasheh qė Kosova ėshtė shtet i tė gjithė qytetarėve tė saj.

Nuk ka hapėsirė pėr frikėsim, diskriminim ose trajtim jo tė barabartė pėr askėnd.

Ēdo praktikė diskriminuese do tė ērrėnjoset nga institucionet tona shtetėrore.

Nė vend tė kėsaj, tė gjithė pajtohen se shumėllojshmėria sjell pėrfitime pozitive pėr tė gjithė.

Dragi sugradjani,

Danashnji dan označva kraj jednog dugog procesa.

Ovo je kraj zadnjih pretnji i zabluda da će Kosovom ikada više vladati Beograd.

Sami Kosovari, svih etničkih, verskih i jezičkih pripadnosti će jedno nositi odgovornosti o svojoj zemlji.

Mi činimo Kosovo nezavisnim sa ciljem da slobodu i ostale blagodati naše zemlje uzivaju svi gradjani.

Neka ovo bude dan novog početka.

Neka ovaj dan označi početak bolje budćnosti za sve naše grašane države Kosovo.

Neka naš Dan Nezavisnosti bude slavljen u narednim godinama i vekovima u potpunom miru, pravdi i blagostanju.

I nderuari Kryetar i Kuvendit,
Tė nderuar deputetė,
I nderuari President
Tė nderuar mysafirė,
Bashkėqytetarė tė nderuar;

Kosova po e shpall pavarėsinė e saj nė pėrputhje me Propozimin Gjithėpėrfshirės tė Ahtisarit.

Pavarėsia e Kosovės shėnon fundin e shpėrbėrjes sė ish Jugosllavisė. Zbatimi i dispozitave tė Ahtisarit tė cilat janė inkorporuar nė Kushtetutėn e Kosovės janė prioritet nacional pėr ne.

Kuvendi i Kosovės do tė miratojė tė gjitha ligjet kryesore qė dalin nga dokumenti i Ahtisarit nė ditėt nė vijim.

Kosova ēmon rolin tė cilin e ka luajtur OKB-ja nė rindėrtimin e Kosovės dhe tė ndėrtimit tė institucioneve tona.

Presim tė punojmė me OKB-nė pėr tė avancuar pėrpjekjet tona tė pėrbashkėta pėr paqen, sigurinė dhe zhvillimin demokratik.

Gjithashtu, ne mirėpresim misionin e ri ndėrkombėtar tė udhėhequr nga Bashkimi Evropian i cili do tė na ndihmojė nė zhvillimin tonė demokratik dhe do ta mbikėqyr zbatimin e planit tė Ahtisarit.

Me kėtė rast, dua t’i siguroj fqinjėt tanė se Kosova do tė bėjė ēmos qė tė vendos dhe mbajė raporte tė mira me tė gjitha vendet fqinje.

Ne aspirojmė tė kemi raporte tė mira tė ndėrsjella nė interesin e pėrbashkėt edhe me Beogradin me besimin se kjo ėshtė nė interesin tonė tė pėrbashkėt.

Qė nga sot, Kosova do tė jetė shtet demokratik dhe shumė-etnik i tė gjithė qytetarėve tė saj, nė rrugėtimin e saj tė shpejtė drejt integrimeve euroatlantike.

Ju faleminderit.
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com