Lajmet e fundit

Kryeparlamentari Krasniqi priti drejtorin e Agjensionit Antikorrupsion, z. Preteni

E Hėnė, 03.03.2008
Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi, kishte sot njė takim me drejtorin e Agjensionit Antikorrupsion, z.Hasan Preteni. Agjensioni Antikorrupsion i pėrgjigjet dhe i raporton Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e tij. Nė kėtė frymė ky Agjension tashmė i ka dorėzuar administratės sė Kuvendit dhe kryeparlamentarit Raportin e Punės pėr vitin 2007.

Nė prononcimin para medieve lidhur me kėtė takim , kryeparlamentari Jakup Krasniqi theksoi se ka shprehur gatishmėrinė e tij dhe tė Parlamentit qė tė mbėshtesė politikisht dhe financiarisht kėtė Agjension, nė mėnyrė qė ai tė kėtė mundėsi tė kryejė punėt dhe pėrgjegjėsitė e tij , sipas ligjit mbi anikorrupsionin dhe ligjet tjera qė kanė tė bėjnė mė kėtė dukuri. Duke qenė se Agjensioni Antikorrupsion i pėrgjigjet Parlamentit, tha nė vijim kryeparlamentari Krasniqi, do tė bėjė gjithēka qė ėshtė e mundur pėr tė luftuar kėtė dukuri negative tė shoqėrisė nė tranzicion, qė korrupsioni tė mos bėhet plagė e pashėrueshme pėr tė penguar zhvillimin e ekonomik , por edhe segmentet tjera tė jetės e tė punės sė qytetarėve.

Lidhshmėria ndėrmjet Kuvendit tė Kosovės dhe Agjensionit Antikorrupsion ėshtė obligative, theksoi nė prononcimin e tij Hasan Preteni, drejtor i kėtij Agjensioni, ndaj edhe pėr kėtė sot dorėzova Raportin e kėtij Agjensioni pėr vitin 2007.Njėkohėsisht shpreha gatishmėrinė qė pėr segmente tė kėtij Raporti dhe pėr ēėshtje tjera qė janė me interes pėr Kuvendin tė raportojė nė ēdo kohė. Nė vazhdim , Hasan Preteni, njoftoi se ky Agjension sivjet ka siguruar buxhetin e kėrkuar nė mbėshtetje tė ligjit, gjė qė nuk e kishte dy vjet mė parė. Mungesa e buxhetit tė nevojshėm na krijonte mjaft probleme, qė reflektoheshin negativisht nė angazhimin tonė, duke krijuar edhe mangėsi, sidomos kur ishte fjala pėr sigurimin e zyrtarėve. Nė kėtė vėshtrim sigurimi i buxhetit pėr kėtė vit ėshtė njė fillim shumė i mbarė dhe presim qė kjo praktikė tė vazhdojė edhe mė tutje. Pėrkitazi me atė se cilat subjekte janė tė pėrfshira mė shumė me veprime korruptive , Hasan Preteni tha se qysh mė 12 shkurt kemi bėrė publike disa pjesė tė Raportit, qė ėshtė paraqitur sot nė Kuvend. Nga informatat qė kemi 4 institucione janė mė tė pėrfshira me korrupsion: gjykatat, ndėrmarrjet publike, Qeveria dhe pushteti lokal.
Kryeparlamentari Krasniqi priti drejtorin e Agjensionit Antikorrupsion, z. Preteni
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com