Lajmet e fundit

Nė holin e Kuvendit tė Kosovės u pėrrua pulla postare “ Dita e Pavarėsisė”

E Mėrkure, 19.03.2008
Sot ė prani tė punonjėsve tė postės sė Kosovės, deputetėve dhe stafit tė Ministrisė sė Transportit dhe Telekomunikacionit, nė holin e Kuvendit tė Kosovės, u pėrurua pulla postare “ Dita e Pavarėsisė”, qė ėshtė misioni i jashtėzakonshėm. i tridhjetedyti me radhė i Postės sė Kosovės, nė vlerė prej 0,20 E dhe 0,70 E, qė dedikohet shpalljes sė pavarėsisė sė vendit mė 17 shkurt, 2008.

Manifestimin pėrurues e ka hapur, Kastriot Abdyli, shef i Zyrės Kryesore tė Oprerativės, kurse drejtori i PTK-sė, Rafet Jashari, theksoi se kjo pullė u kushtohet tė gjithė atyre qė kontribuuan dhe u sakrifikuan pėr lirinė e Kosovės. Ne u pėrēojmė mesazhin qytetarėve tė Kosovės se me kėtė pullė do tė pėrfaqėsohet anembanė botės si shtet i pavarur dhe demokratik, ka theksuar Jashari. Prandaj kjo pullė, ka theksuar ai,do tė jetė ambasadori i parė i Republikės sė Kosovės nė botė.

Duke i e uruar PTK-nė pėr emetimin e kėsaj pulle postare, kryetari Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, ka vlerėsuar se pulla postare qė Posta e Kosovės po e vė sot nė qarkullim mban titullin e madh “Dita e Pavarėsisė”, prandaj ka rėndėsi historike pėr Posttelekomin, si institucion publik i Republikės sė Kosovės dhe pėr filatelinė tonė. Me pėrmbajtjen qė ka, me mesazhin qė bart, me dizajnin e bukur dhe shumė domethėnės tė identitetit, ajo do tė bėhet lajmėtar nė katėr anėt e botės pėr ngjarjen e madhe tė shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, mė 17 shkurt 2008, ka spikatur Krasniqi, i cili ka folur edhe pėr njohjen e Kosovės nga shtete tė ndryshme tė botės, kurse pavarėsinė e Kosovės e ka quajtur akt historik dhe realitet tė pakthyeshėm.

Ministri i Transportit dhe i Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, ka thėnė para tė pranishmėve se filatelia e Kosovės u pasurua edhe me njė pullė postare tė re, shumė tė rėndėsishme dhe simbolike. Tė gjitha aktivitetet tona, tash e tutje, do tė pasqyrojnė vlera tė mirėfillta shtetėrore tė vendit tonė, ka thėnė Limaj, i cili ka vėnė nė pah se me kėtė pullė postare, shteti ynė i ri do tė bėhet i njohur gjithandej botės.
Nė holin e Kuvendit tė Kosovės u pėrrua pulla postare “ Dita e Pavarėsisė”
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com