Lajmet e fundit

Kryeparlamentari Krasniqi priti njė delegacion tė Partisė Republikane tė Shqipėrisė

E Mėrkure, 23.04.2008
Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi, i shoqėruar nga anėtari i Kryesisė, Xhavit Haliti, ka pritur sot njė delegacion tė Partisė Republikane tė Shqipėrisė, tė kryesua nga Fatmir Mediu, kryetar i partisė dhe ish-ministėr i Mbrojtjes, nė pėrbėrje tė tė cilit kishte deputetė tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė nga Grupi Parlamentar PR-sė dhe anėtar tė Kryesisė sė kėsaj partie.

Ėshtė biseduar pėr zhvillimet nė tė dy vendet, pėr bashkėpunimin e ndėrsjellė dhe pėr integrimet brendakombėtare.

Kryeparlamentari Krasniqi ka folur pėr realitetin e ri tė krijuar nė Kosovė pas shpalljes sė pavarėsisė sė vendit dhe pėr gjithė zinxhirin e elementeve tė shtetformimit tė Kosovės.

Kryetari i Partisė Republikane tė Shqipėrisė, Fatmir Mediu, ka shprehur kėnaqėsinė qė ndodhet pėr vizitė nė shtetin e pavarur tė Kosovės, duke i uruar Krasniqit pėr aktin sublim tė shpalljes sė pavarėsisė nga Kuvendi i Kosovės dhe njohjen ndėrkombėtare qė ka pasuar pėr shtetin e ri tė Kosovės.

Z. Krasniqi i ka shprehur delegacionit tė Partisė Republikane ngushėllimet mė tė thella pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit, duke e vlerėsuar akti moral tė z. Mediu lidhur me kėtė ngjarje tė dhimbshme.

Nė vazhdim biseda ėshtė pėrqendruar nė hapėsirat e gjera pėr bashkėpunim nė shumė lėmenj tė jetės ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė, siē ėshtė bashkėpunimi ekonomik, kulturor dhe institucional etj, e sidomos bashkėpunimi nė planin e energjetikės dhe turizmit.

Bashkėbiseduesit janė pajtuar se pėrfundimi me kohė i rrugės qė lidh Durrėsin me Prishtinėn e mė larg, do t’i kontribuojė bashkėpunimit tė suksesshėm ndėrmjet tė dy vendeve dhe integrimeve gjithėpėrfshirėse brendakombėtare.
Kryeparlamentari Krasniqi priti njė delegacion tė Partisė Republikane tė Shqipėrisė
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com