Lajmet e fundit

Kryeparlamntari Krasniqi priti shefin e Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Tim Guildiman

E Premte, 06.06.2008
Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi, ka pritur sot shefin e Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, z. Tim Guildiman, me tė cilin ka biseduar pėr zhvillimet nė Kosovė, pėr vazhdimin e mbėshtjes sė Kuvendit tė Kosovės dhe tė procesit tė demokratizimi tė vendit.

Kryeparlamentari Krasniqi e ka falėnderuar shefin e OSBE-sė nė Kosovė, Guildiman, pėr mbėshtetjen e vazhdueshme tė OSBE-sė pėr Kuvendin e Kosovės dhe institucionet e tjera tė vendit, sidomos pėr angazhimet pėr bashkėpunim me qytetarėt dhe shoqėrinė civile, si dhe pėr transparencėn nė rritje tė legjislativit tė vendit. Krasniqi ka shprehur gatishmėrinė pėr vazhdimin e bashkėpunimit tė Kuvendit me OSBE-nė edhe pa 15 qershorit, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Republikės sė Kosovės dhe marrin kompetenca tė reja institucionet e Kosovės.

Shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Tim Guildiman, e ka pėrgėzuar kryeparlamenterin Krasniqi pėr punėn e madhe qė ka bėrė dhe vazhdon tė bėjė Kuvendi i Kosovės pėr miratimin e ligjeve dhe pėr thellimin e demokracisė parlamentare. Ai ka shprehur vullnetin e OSBE-sė dhe vullnetin e tij pėr tė vazhduar bashkėpunimin e ndėrsjellė dhe mbėshtetur Kuvendin e Kosovės nė procesin e demokratizimit tė vendit. OSBE-ja e ka ndihmuar procesin demokratik tė Kosovės dhe do tė vazhdojė ta mbėshtesė Kuvendin e Kosovės, ka premtuar Guildiman.

Duke iu pėrgjigjur pyetjeve tė gazetarėve, pas takimit, nėse ėshtė biseduar edhe pėr proceduarat dhe kohėn e zgjedhjes nga Kuvendi tė Avokatit tė Popullit, Krasniqi ėshtė shprehur se ka biseduar pėr tė gjitha proceset nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe zgjedhjen e Avokatit tė Popullit, si dhe ka premtuar se zgjedhje e tij do tė bėhet nė mėnyrėn mė demokratike.
Kryeparlamntari Krasniqi  priti shefin e Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Tim Guildiman
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com