Lajmet e fundit

Mbledhja plenare e Kuvendit

E Enjte, 19.04.2012
Mbledhja e sotme e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, e kryesuar nga kryetari i Kuvendit, dr. Jakup Krasniqi, (njė pjesė u kryesua nga nėnkryetari Xhavit Haliti) filloi me pikat e rėndomta tė rendit tė ditės, pėrkatėsisht kohės pėr deklarime jashtė rendit tė ditės dhe pyetjeve parlamentare, pėr tė cilat ēėshtje u pėrgjigjėn kėta ministra: Ramė Buja, Dardan Gashi, Nenad Rashiq, Fehmi Mujota dhe Bedri Hamza.
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė pėrfundim tė pikės pėr deklarime jashtė rendit tė ditės, njoftoi deputetėt pėr zhvillimet e fundit nė vend, me theks tė veēantė nė veri tė Mitrovicės. Me kėtė rast ai tha se i kupton shqetėsimet e tė gjithė qytetarėve pėr situatėn e tensionuar nė kėtė pjesė, por shtoi se nuk mund t'i kuptoi dhe t'i arsyetojė deklaratat dhe thirrjet e disa deputetėve pėr pėrdorim tė forcės nė veri. "Nuk e keni idenė se ēfarė do tė ndodhte nė rast se do tė autorizohej forca", tha kryeministri i vendit duke iu drejtuar deputetėve. Ndėrkaq, disa nga deklaratat e tyre ai i quajti deklarata me motive elektorale dhe me mesazhe tė tensionimit tė situatės. Po ashtu, kryeministri i vendit kritikoi deputetėt e opozitės pėr bojkotimin e mbledhjes sė djeshme plenare tė Kuvendit, gjatė debatit pėr gjendjen nė veri tė Kosovės.


Tutje, duke folur pėr aktin kriminal ndaj familjes sė Selver Haradinajt, kryeministri Thaēi, tha se opinioni u bombardua me deklarata tė ndryshme dhe me akuza tė rėnda ndaj njė komuniteti tė caktuar. "Pėr kėtė do tė flasin organet kompetente tė hetuesisė dhe drejtėsisė. Dhe, askush nuk ka tė drejtė tė akuzojė dikė, as nė baza politike, as nė ato etnike. Vrasja e Selver Haradinaj ka qenė akt kriminal dhe pėr zbardhjen e vrasjes ėshtė duke punuar edhe EULEX-i edhe KFOR-i", tha me kėtė rast Thaēi, duke shtuar se dhuna ka qenė e papranueshme dhe e dėnueshme nga tė gjithė. Mė tej ai foli edhe pėr kidnapimin e dy pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės nė Merdare, duke theksuar se tė dy policėt kanė qenė me uniforma zyrtare dhe janė kidnapuar nė territorin e Republikės sė Kosovės.


Krejtėsisht nė fund ai ftoi gjithė spektrin politik qė tė punojnė bashkarisht dhe maksimalisht, gjė tė cilėn po e bėnė Qeveria me faktorin ndėrkombėtar, pėr tė krijuar njė situatė normale nė veri. "Integriteti territorial i Republikės sė Kosovės ėshtė i pacenueshėm, i njohur dhe i pranuar ndėrkombėtarisht. Kosova ėshtė njė dhe e pandarė", theksoi kryeministri i vendit.


Pas deklaratės sė kryeministrit Thaēi kanė reaguar disa nga deputetėt e partive opozitare, duke akuzuar Qeverinė e Kosovės pėr gjendjen e pėrkeqėsuar nė veriun e vendit, ndėrkaq debati mes opozitės dhe kryeministrit vazhdoi me akuza dhe replika tė ndryshme.


Nė vijim tė mbledhjes deputetėt nė lexim tė parė shqyrtuan dhe pėrkrahėn nė parim Projektligjin pėr pasurimin e miellit, pas prezantimit tė ministrit tė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, Blerand Stavileci dhe diskutimit tė deputetėve. Ministri Stavileci nė ekspozenė e tij pėr kėtė projektligj pėrmendi pasojat nga mielli i pa pasuruar. Si rezultat i kėsaj, ai tha se kjo ndikon nė zhvillimin e fėmijėve, deri tek sėmundjet kardiovaskulare. Duke theksuar se kjo fushė deri mė tani ka qenė e pambuluar ligjėrisht, ai foli edhe pėr rėndėsinė e ligjit. U tha se ligji ėshtė i rėndėsishėm sa pėr ruajtjen e shėndetit tė njeriut, ashtu edhe pėr fushėn ekonomike, ndėrsa me kėtė projektligj theksoi Stavileci, garantohet siguria dhe cilėsia.


Nė vijim tė mbledhjes deputetėt pėr herė tė dytė shqyrtuan Projektligjin pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr administratėn tatimore dhe procedurat, pas arsyetimit tė raportit me rekomandime nga kryetarja e Komisionit pėr Buxhet dhe Financa, Safete Hadėrgjonaj.


Deputetėt, me shumicė votash miratuan Projektligjin pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr administratėn tatimore dhe procedurat, ndėrsa nė vijim shqyrtuan edhe raportin e parė pėr zbatimin e Planit tė Veprimit tė Kuvendit tė Kosovės pėr Integrim Evropian, pėr vitin 2012.

Me kėtė rast deputeti Lutfi Haziri, kryetar i Komisionit pėr Integrime Evropiane, duke paraqitur raportin, tha se kjo tregon qartė tė arriturat gjatė tre muajve, ndėrkaq, shtoi se gjatė kėsaj kohe Kuvendi ka ndėrmarrė veprime pėr zbatim tė kėtij plani, por natyrisht mbeten veprime tė parealizuara. Haziri duke folur tutje pėr rėndėsinė e kėtij dokumenti tha se ky ėshtė dokumenti mė i rėndėsishėm i institucioneve tė Kosovės, i cili tregon punėn dhe pėrgjegjėsinė e institucioneve tė vendit, drejt shtyrjes sė agjendės evropiane.


Ai mė tej shtoi se Kuvendi i Republikės sė Kosovės ka shėnuar progres tė lehtė, sa i pėrket zbatimit tė Planit tė Veprimit, ndėrsa mes tjerash pėrmendi edhe reformat qė janė bėrė nė organogramin e Kuvendit tė Kosovės.


Megjithatė, Haziri tha se disa veprime mbeten sfidė pėr t'u realizuar duke pėrmendur disa nga progreset qė nuk janė shėnuar. Mes tjerash u pėrmend edhe gjendja nė veriun e Kosovės, ēėshtja e kufijve, krimi i organizuar, ēėshtja e papunėsisė, etj. Tutje, deputeti Haziri, duke folur pėr rolin e Kuvendit tha se ky institucion duhet tė vazhdojė me kapacitete mbikėqyrėse, si dhe duhet tė kėrkohet nga Qeveria miratimi i njė numri mė tė madh tė ligjeve tė cilat janė pjesė e agjendės evropiane. Ai po ashtu tha se nė kėtė raport janė paraqitur angazhimet dhe veprimet e ndėrmarra nga institucionet pėrkatėse, qoftė nga trupat e Kuvendit apo institucionet tjera qė janė nė varėsi tė Kuvendit. Mė tej Haziri tha se Kuvendi ka miratuar tė gjitha ligjet tė cilat kanė dalė nga lista e Komisionit Evropian. Duke pėrsėritur faktin se Kuvendi ka ndėrmarrė veprime konkrete, ai theksoi se kėrkesė mbetet pėrkushtimi mė i madh i komisioneve parlamentare pėr monitorim tė punės sė Qeverisė dhe institucioneve tjera, duke shtuar se detyrat e mbetura nga komisionet duhet tė realizohen, dhe duhet tė jemi rigoroz, nėse duam qė raporti i KE-sė pėr kėtė vit tė jetė raport pozitiv, tha Haziri.


Pas njė diskutimi tė gjerė tė deputetėve, me shumicė votash u mbėshtet raporti i parė pėr zbatimin e Planit tė Veprimit tė Kuvendit tė Kosovės pėr Integrim Evropian, pėr vitin 2012.
Nė vazhdim tė mbledhjes deputetėt shqyrtuan dhe pėrkrahėn tri raporte: Raportin vjetor tė Autoritetit tė Konkurrencės tė Kosovės, pėr vitin 2011, raportin vjetor tė Organit Shqyrtues tė Prokurimit, pėr vitin 2011, si dhe raportin vjetor tė Komisionit Rregullativ tė Prokurimit Publik, pėr vitin 2011. Ndėrsa, mbėshtetjen e deputetėve nuk e mori Strategjia dhe Plani i veprimit kundėr korrupsionit, pėr vitet 2012-2016.

Mbledhja plenare e Kuvendit Mbledhja plenare e Kuvendit Mbledhja plenare e Kuvendit Mbledhja plenare e Kuvendit
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com