Lajmet e fundit

Vizita e kryekuvendarit Krasniqi nė Turqi

E Enjte, 26.04.2012
Me ftesė tė kryetarit tė Kuvendit tė Madh tė Turqisė, z. Cemil Ēiēek, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, nė krye tė njė delegacioni parlamentar po qėndron pėr vizitė zyrtare nė Republikėn e Turqisė. Kryekuvendari Krasniqi, i shoqėruar nga nėnkryetari i Kuvendit: Enis Kervan dhe nga deputetėt Nait Hasani dhe Alma Lama, si dhe nga ambasadori i Republikės sė Kosovės nė Ankara, Bekim Sejdiu, ėshtė pritur sot nė takime tė ndara nga kryetari i Kuvendit tė Madh tė Turqisė, z. Cemil ĒIĒEK dhe presidenti i Republikės sė Turqisė,z. Abdullah GÜL.

Kryeparlamentari i shprehu mirėnjohje Turqisė pėr mbėshtetjen qė po i jep Kosovės . Ai pėrmendi edhe marrėveshjet qė Kosova dhe Turqia kanė arritur, duke theksuar se marrėdhėniet ndėrmjet dy vendeve duhet tė thellohen dhe zgjerohen edhe mė tej.

Kryetari Krasniqi i njoftoi mikpritėsit pėr zhvillimet nė Kosovė, si dhe pėr hapat e mėdhenj qė ka bėrė vendi pas shpalljes sė pavarėsisė, duke u shndėrruar kėshtu nė njė faktor paqeje dhe stabiliteti nė rajon. Ai mė tej i njoftoi mikpritėsit pėr ndėrtimin e institucioneve demokratike dhe pėr objektivat e tyre. Ndėrkaq, duke folur pėr afirmimin ndėrkombėtar tė Kosovės ai ka pėrmendur faktin qė Kosova deri mė tani ėshtė njohur nga 90 vende tė ndryshme tė botės, anėtare tė OKB-sė.

Duke folur pėr sfidat me tė cilat po ballafaqohet vendi ai theksoi se pengesė serioze e bashkėpunimit tė gjithanshėm tė Kosovės me BE-nė ėshtė mosnjohja nga pesė vende tė kėtij unioni. Kreu i Kuvendit i bėri njė vėshtrim edhe punės sė Kuvendit, ēėshtjeve tė zhvillimit ekonomik etj.

Duke folur pėr raportet me fqinjėt dhe integrimet rajonale, z. Krasniqi ka pohuar se Kosova ka raporte tė shkėlqyeshme me fqinjėt, pos me Serbinė, e cila nuk e ka njohur Kosovėn dhe vazhdon t'i bėjė pengesa zhvillimit dhe afirmimit ndėrkombėtar tė vendit. Nė kėtė vėshtrim ai kėrkoi nga autoritetet turke qė nė takimet me zyrtarėt serbė tė ushtrojnė ndikimin e tyre pėr ndėrrimin e qasjes sė Serbisė ndaj Kosovės.

Kryetari i Kuvendit tė Madh tė Turqisė, z.Ēiēek, duke ju uruar parlamentarėve tė Kosovės mirėseardhje nė Kuvendin e Madh tė Turqisė, theksoi se marrėdhėniet midis Kosovės dhe Turqisė janė shumė tė mira , ndėrsa kėtė vizitė e cilėsoi si mundėsi shumė tė mirė pėr thellimin e marrėdhėnieve midis dy vendeve nė pėrgjithėsi e nė veēanti thellimin e bashkėpunimit ndėrmjet dy parlamenteve. Ai theksoi se Turqia do tė vazhdojė tė mbėshtesė Kosovėn nė tė gjitha aspektet, si nė vazhdimin e konsolodimit te institucioneve, ashtu edhe nė zhvillimin ekonomik tė saj.

Nė pėrfundim tė takimit tė dy kryeparlamentarėt janė pajtuar pėr nevojėn e thellimit tė mėtejmė tė marrėdhėnieve ndėrmjet parlamenteve tė dy vendeve mike. Krasniqi me kėtė rast i ka bėrė ftesė homologes turk, z. Ēiēek, pėr vizitė zyrtare nė Kosovė.

Delegacioni parlamentar i Kosovės ėshtė pritur nė njė takim tė veēantė edhe nga presidenti i Republikės sė Turqisė,z. Abdullah GÜL. Kryeparlamentari Krasniqi e njoftoi presidentin GÜl me zhvillimet e fundit nė Kosovė, me pėrparimet qė ka bėrė Kosova dhe me sfidat me tė cilat ajo po pėrballet, duke kėrkuar vazhdimin e mbėshtetjes sė Turqisė si nė procesin e njohjeve ndėrkombėtare, ashtu edhe nė proceset tjera.

Presidenti GÜL theksoi se Turqia do tė vazhdojė tė mbėshtesė Kosovėn edhe nė tė ardhmen nė procesin e njohjeve, por edhe nė fushat tjera.

Tė gjitha kėto takime u zhvilluan nė mėnyrė shumė tė hapur, nė frymė sinqeriteti dhe miqėsie.

Pasdite delegacioni do tė ketė takim me ministrin e Punėve tė Jashtme,z. Ahmet DAVUTOGLU.

Nesėr, delegacioni parlamentar i Kosovės, i kryesuar nga z. Krasniqi do tė ketė njė takim me kryeministrin e Republikės sė Turqisė, z. Recep Tayyip ERDOGAN.

Dje, delegacioni nga Kuvendi i Kosoves ka vizituar qytetin Konja, ku janė pritur nė takim shumė miqėsor nga prefekti i kėsaj komune, z. Aydin Nezih DOGAN.

Vizita e kryekuvendarit Krasniqi në TurqiVizita e kryekuvendarit Krasniqi në Turqi
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com