Lajmet e fundit

Nga mbledhja e rregullt e Kuvendit

E Enjte, 13.09.2012




Mbledhja e sotme e Kuvendit tė Kosovės, e kryesuar nga kryetari i Kuvendit, dr. Jakup Krasniqi, (njė pjesė tė sė cilės e udhėhoqi nėnkryetari i Kuvendit, Sabri Hamiti), filloi me dy pikat e pėrhershme tė mbledhjeve plenare: Deklarime jashtė rendit tė ditės dhe pyetje parlamentare. Gjatė deklarimit jashtė rendit tė ditės, deputetėt ngritėn njė varg ēėshtjesh dhe shqetėsimesh tė qytetarėve, ndėrkaq, pyetjeve parlamentare i'u pėrgjigj ministri i Ministrisė sė Infrastrukturės, Fehmi Mujota. Nė vijim, mbledhja vazhdoi me shqyrtimin e njė varg projektligjesh nė leximin e parė dhe tė dytė.

Fillimisht u shqyrtua Projektligji pėr procedurėn pėrmbarimore, arsyeshmėrinė e tė cilit nė emėr tė Qeverisė e paraqiti zv.kryeministri dhe ministri i Ministrisė sė Drejtėsisė, Hajredin Kuēi. Lidhur me kėtė, ai tha se projektligji ėshtė me rėndėsi tė veēantė pėr sistemin e gjyqėsorit nė Kosovė. Ky ligj, tha nė vijim Kuēi, do tė pamundėsojė grumbullimin e lėndėve tė pambaruara, ndėrkaq, infrastruktura gjyqėsore me tė do tė kompletohet edhe mė shumė. Esenca e kėtij ligjit tha tutje ministri, ka tė bėjė me rolin e pėrmbaruesve privat, ndėrsa pėr sa i pėrket kostos pėr implementimin e tij, tha se ėshtė e ultė dhe e pėrballueshme pėr buxhetin e Kosovės. Pas deklarimit nė favor tė kėtij projektligji nga ana e shefave tė grupeve parlamentare, deputetėt me shumicė votash e miratua nė parim kėtė projektligj.

Nė vijim, deputetėt nė parim shqyrtuan edhe dy projektligje: Projektligjin pėr Agjencinė pėr menaxhimin e komplekseve memoriale tė Kosovės dhe Projektligjin pėr ujėrat e Kosovės. Pėr qėllimin e kėtyre projektligjeve dhe fushat qė rregullojnė ato, foli ministri i Ministrisė sė Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Dardan Gashi. Pas debateve lidhur me to, deputetėt me shumicė votash i miratuan tė dyja kėto projektligje.

Pas kėsaj, mbledhja vazhdoi me shqyrtimin e projektligjeve nė leximin e dytė, pėrkatėsisht: Projektligjit pėr procedurėn kontestimore, Projektligjit pėr bujqėsinė organike, dhe Projektligjit pėr bujqėsinė dhe zhvillimin rural.

Deputetėt me shumicė votash i miratuan tė gjitha amendamentet e kėtyre projektligjeve.

Nga mbledhja e rregullt e KuvenditNga mbledhja e rregullt e KuvenditNga mbledhja e rregullt e KuvenditNga mbledhja e rregullt e Kuvendit
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com