Lajmet e fundit

Nga mbledhja e Komisionit pėr tė Drejtat e Njeriut...

E Marte, 16.04.2013
Pėrmbushja e rekomandimeve qė dalin nga Raporti i Avokatit tė Popullit (AP) pėr Ministrinė e Drejtėsisė (MD), dhe tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme (MPB), ishte temė e debatit tė sotėm nė mbledhjen e Komisionit pėr tė Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona tė Pagjetur dhe Peticione, tė kryesuar nga Suzan Novobėrdali, kryetare e Komisionit. Lidhur me pėrmbushjen e rekomandimeve nga Raporti i AP-sė pėr Ministrinė e Drejtėsisė, njoftoi Hajredin Kuēi, zv. kryeministėr dhe ministėr i kėsaj Ministrie. Lidhur me kėtė, ai njoftoi se MD-ja ėshtė e pėrkushtuar pėr zbatimin e plotė tė tė gjitha rekomandimeve pėr tė cilat Ministria ėshtė pėrgjegjėse nė bazė tė fushėveprimit dhe kompetencave qė ka. Pėr pėrmbushjen e plotė tė rekomandimeve, ai njoftoi se MD-ja ka ndėrmarrė njė varg aktivitetesh. Sikurse ėshtė rekomanduar, tha nė vijim ministri Kuēi, tė paraburgosurit njoftohen pėr tė drejtat e tyre nė momentin e arrestimit. Ai tutje tha se bazuar edhe nė Kodin e Procedurės Penale, i cili garanton tė drejtėn pėr tė pasur avokat pa pagesė, MD-ja, edhe nė rast tė refuzimit tė tė dyshuarit sigurojmė dhe garantojmė avokat pa pagesė pėr tė dyshuarin. Ai po ashtu njoftoi edhe pėr kujdesin e treguar tė kėsaj Ministrie lidhur me shkollimin fillor dhe tė mesėm tė tė burgosurve . "Tė burgosurit vijojnė shkollimin nė shkolla publike. Ata nė shkollat pėrkatėse shkojnė jo me uniformė tė tė burgosurit, por sikur tė gjithė nxėnėsit e tjerė dhe pėrcillen nga persona po ashtu me uniformė civile. Nuk duam tė stigmatizojmė askė. Pėr mė shumė, ata do tė pajisen me diplomė tė shkollės publike, e jo nga institucioni korrektues", tha ministri Kuqi. Ai foli edhe pėr masat qė kanė marrė pėr sigurimin e shėndetit tė tė burgosurve, pėr kategorizimin e tė burgosurve, pėr trajtimin e barabartė tė tė dėnuarve, duke i njoftuar gjithashtu edhe me mėnyrėn e parashtrimit tė ankesės. Ministri Kuēi, falėnderoi Avokatin e Popullit Sami Kurteshi, pėr rekomandimet, dhe e siguroi atė pėr bashkėpunim edhe mė tė ngushtė nė tė ardhmen. Me kėtė rast, ministri i MD-sė Kuqi, iu pėrgjigj edhe pyetjeve qė ngritėn anėtarėt e Komisionit.


Pėr pėrmbushjen e rekomandimeve nga ana e Ministrisė sė MPB-sė, ndėrkaq, njoftoi, Izmi Zeka zv. ministėr i kėsaj ministrie. Ai foli nė hollėsi lidhur trajnimet e stafit tė Policisė sė Kosovės (PK) dhe pėr trajtimin sa mė profesional tė tė ndaluarve. Lidhur me kėtė ai tha ;" Janė mbajtur shtatė trajnime pėr tė drejtat e njeriut, nė tė cilat kanė marrė pjesė 107 pjesėmarrės, tri trajnime pėr qendra tė mbajtjes me 52 pjesėmarrės". Ai foli edhe pėr trajnime tė tjera nė tė cilat kishin marrė pjesė njė numėr shumė i madh i pjesėtarėve tė PK-sė. Po ashtu, ai njoftoi edhe pėr njė seminar tė organizuar prej tyre, e qė kishte tė bėnte pėr mėnyrėn e pėrdorimit tė forcės. Pėr sa i pėrket qendrave tė ndalimit, zv. ministri Zeka njoftoi se ato i plotėsojnė kushtet sipas standardeve mė tė larta, nė harmoni edhe me rekomandimet e Avokatit tė Popullit. Tė ndaluarit tha ai, nuk mund tė rrinė sė bashku me tė dėnuarit e as tė miturit. Tė ndalurave, tha ai, menjėherė u tregohet pėr shkakun e mbajtjes dhe tė drejtat qė kanė.


Avokati i Popullit, ndėrkaq, nga ana e tij shfaqi shqetėsimin pėr mos zbardhjen e veprave tė kryera dhe numrin nė rritje tė veprave pėr vjedhje. Sipas tij, bashkėpunimi me Ministrinė e Drejtėsisė nuk ėshtė i kėnaqshėm, ndėrsa vlerėsoi lart bashkėpunimin me Policinė e Kosovės. Pėr mos zbardhjen e veprave penale ngritėn shqetėsimin e tyre edhe anėtarėt e Komisionit, tė cilėt po ashtu kritikuan edhe pėr pėrdorimin e pakontrolluar tė mjeteve piroteknike.

Nga mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut...
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com