Vende tė lira pune

Pėr plotėsimin e vendeve tė punės:

Dokumenti i Aplikimit

Nė bazė tė Urdhėresės Administrative 2001/21 pėr zbatimin e Rregullores 2001/9 , Urdhėresės Administrative 2007/2, pėr zbatimin e Rregullores sė UNMIK-ut 2001/36, pėr Shėrbimin Civil tė Kosovės,dhe tė Vendimit tė Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės Nr. 02-3290-1/07,tė datės 25.04.2007, nė kuadėr tė rekrutimit tė stafit, Administrata e Kuvendit shpall:                            KONKURS

Pėr plotėsimin e vendeve tė punės:

1. Udhėheqės i Divizionit tė Buxhetit dhe tė Pagesave (AK/DB/01/07)
• Numri i pozitave: 1 /njė/
• Angazhimi: i pėrhershėm, me kohė provuese prej 12 muajsh
• Shkalla/Niveli: B / 9

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė :
• Mbikėqyr punėn e Shėrbimit tė Buxhetit dhe tė Arkės ;
• Mbikėqyr pėrgatitjen dhe konsolidimin e propozimeve buxhetore dhe tė ofertave buxhetore , raportit pėr buxhetin dhe shpenzimet pėr njėsitė e Administratės sė Kuvendit ;
• Siguron qė funksionimi i Njėsisė sė Buxhetit dhe tė Arkės tė jenė nė pėrputhje me instruksionet financiare ;
• Siguron qė Shėrbimi i Pagesave dhe i Buxhetit t’u pėrmbahet rregullave tė Ligjit mbi menaxhimin e financave publike , planit buxhetor dhe shpenzimeve tė njėsive ;
• Bashkėpunon me tė gjitha njėsitė e Administratės sė Kuvendit lidhur me ēėshtjet e pagesave dhe tė buxhetit dhe u pėrmbahet tė gjitha procedurave qė i referohen ēėshtjes sė pagesave dhe tė buxhetit ;

Kualifikimet e kėrkuara:
• Diploma e fakultetit nė njėrėn prej fushave adekuate si : administrimi , biznesi, kontabiliteti, financat ose ekonomia dhe gjashtė vjet pėrvojė nė pune nė fushėn e buxhetit / financave / kontabilitetit, shkathtėsi tė udhėheqjes, aftėsi tė mira analitike dhe njohuri tė mira mbikėqyrjeje brenda personelit. Tė ketė aftėsi ta ruajė fshehtėsinė e punės.
• Njohuri nė programet e kompjuterit ( Windows, Excel dhe Word-in) . Njohuri pėr rregullat dhe pėr procedurat e MEF-it ėshtė e preferuar

Njohja e gjuhėve:
Njė nga gjuhėt zyrtare tė Kosovės ėshtė e domosdoshme; Njohja e gjuhės tjetėr zyrtare ėshtė e preferuar . Njohja e gjuhės angleze ėshtė pėrparėsi.


2. Udhėheqės i Divizionit tė Prokurimit (AK/DP/02/07)
• Numri i pozitave: 1 /njė/
• Angazhimi: i pėrhershėm, me kohė provuese prej 12 muajsh
• Shkalla/Niveli: B / 9

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
Shefi i shėrbimit ka pėr detyrė tė pėrgjithshme tė sigurojė qė prokurimet dhe blerjet publike tė bėhen nė pėrputhje me procedurat dhe me rregullat e pėrcaktuara me akte pėrkatėse ligjore dhe nėnligjore.
Krahas punės kryesore, ka edhe detyra tė veēanta si vijon :
• Ndjek dhe kontrollon zbatimin e pėrpiktė dhe tė njėllojtė tė procedurave ligjore tė prokurimit;
• Mban pėrgjegjėsi pėr respektimin e tė gjitha rregullave dhe tė afateve tė caktuara nė aktet ligjore e nėnligjore pėr prokurimin publik; pėr saktėsinė dhe bazueshmerinė ligjore tė gjitha akteve qė dalin nga Zyra e Prokurimit ,duke nėnshkruar bashkė me specialistin pėrkatės zbatimin e procedurave tė prokurimit,duke u mbėshtetur nė legjislacionin pėrkatės dhe ka tė drejtė pezullimi tė kėtyre procedurave nė rast se konstaton shkelje tė tyre;
• Pėrfaqėson Zyrėn e Prokurimit dhe bashkėrendon punėt nė relacionin brenda strukturave organizative tė Administratės sė Kuvendit, mė tė cilat korrespondon ;
• Harton propozimin e planit vjetor tė prokurimeve, dokumentet e tenderit, nė bashkėrendim me Komisionin e vlerėsimit tė ofertave nė bazė tė fletėkėrkesės pėr prokurim dhe i shpėrndan ato pėr pjesėmarrėsit sipas rregullave tė caktuara;
• Jep sqarime pėr ēdo paqartėsi qė mund tė kenė kandidatėt nė lidhje me dokumentet e tenderit;
• Mban dhe administron dosjen e prokurimit nga urdhri deri te kontrata e lidhur me firmėn fituese dhe nė fund tė vitit kalendarik e dorėzon dosjen nė arkiv.
• Ruan sekretin e ēdo informacioni qė merr gjatė zhvillimit tė procedurave tė tenderit.
• Kryen edhe punė tė tjera nga fusha e Seksionit sipas urdhrit tė drejtorit tė Administratės sė Kuvendit.

Kualifikimet e kėrkuara :
• Diploma e fakultetit nė fushat e ekonomisė ,tė financave , tė administrimit tė biznesit , tė inxhinieringut apo nė fusha tė tjera tė ngjashme dhe tė jetė i Certifikuar pėr profesionalizėm nė prokurim nga KRPP.
• Njohja e operacioneve tė logjistikės.
• Sė paku 5 vjet pėrvojė nė punėt e prokurimit .
• Njohuri nė programet e kompjuterit Windows, Excel dhe Word-in)

Njohja e gjuhėve :
Njohja e gjuhės shqipe dhe e serbishtes , preferohet njohja e gjuhės angleze


3. Pėrkthyes-interpret (shqip-anglisht dhe anasjelltas) (AK/03/07)
• Numri i pozitave: 1 /njė/
• Angazhimi: i pėrhershėm, me kohė provuese prej 12 muajsh
• Shkalla/Niveli: C / 8

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
• Kandidati duhet tė pėrkthejė saktė e nė mėnyrė besnike materiale nė gjuhėn shqipe dhe nė gjuhėn angleze e veēanėrisht pėrkthimi i projektligjeve, i ligjeve dhe i akteve tė tjera , si dhe tė bėjė pėrkthimin simultan nė komisione ,takime e tj.
• Tė pėrkthejė dokumente me rėndėsi nga gjuha shqipe nė gjuhėn angleze dhe anasjelltas dhe pastaj t’i dėrgojė pėr lekturė, por edhe dokumente tė tjera qė nuk kanė rėndėsi tė veēantė.
• Duhet tė jetė model shembullor i pėrkushtuar pėr paanėsi etnike nė vendin e punės dhe vazhdimisht t’i pėrsosė njohuritė gjuhėsore tė tij.

Kualifikimet e kėrkuara :
• Fakulteti Filologjik – Gjuha dhe letėrsia angleze , ndonjė fakultet tjetėr pėrkatės, shkolla e lartė dhe pėrvoja e dėshmuar profesionale.
• Tė ketė pėrvojė nė pėrkthimin e materialeve dhe nė pėrkthimin konsekutiv dhe simultan, dhe njohuri pėr pėrdorimin e kompjuterit nė procesin e WORD-it.


4. Auditor i Brendshėm (AB/01/07)
• Numri i pozitave: 1 /njė/
• Angazhimi: i pėrhershėm, me kohė provuese prej 12 muajsh
• Shkalla/Niveli: C / 8

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
• Auditori i brendshėm i rishikon dhe analizon tė gjitha aspektet e veprimtarisė sė njė njėsie, qė drejtpėrdrejtė ose tėrthorazi mund tė kenė ndikim nė efektivitetin e ambientit tė saj tė kontrollit tė brendshėm. Pėr kėtė qėllim ai/ajo mund tė kėrkojė informata nga tė gjithė personat qė kryejnė funksione brenda kornizės ekzistuese tė kontrollit tė brendshėm, si brenda ashtu edhe jashtė njėsisė, tė kontrollojė dokumentet pėrkatėse tė brendshme dhe tė jashtme, t’i testojė transaksionet e pėrfunduara dhe nė vazhdim dhe ta ndėrmarrė ndonjė veprim tjetėr qė e konsideron tė nevojshėm.
• Auditori i brendshėm i raporton rezultatet dhe rekomandimet e tij/saj te sekretari i Kuvendit, por nuk ka fuqi pėr ta detyruar zbatimin e tyre dhe as nuk ka funksion ekzekutiv brenda njėsisė. Auditori tė brendshėm i nėnshtrohet autoritetit tė sekretarit, por ka pavarėsi profesionale pėr tė pėrzgjedhur temat e auditimeve, pėr tė pėrgatitur programe tė auditimit, pėr tė kryer punė nė terren dhe nė zyrė dhe pėr tė hartuar raporte tė auditimit dhe propozime pėr pėrmirėsimin e kontrolleve tė brendshme dhe pėr tė prezantuar kursime plotėsuese.

Kualifikimet e kėrkuara:
• Diploma e fakultetit nė njėrėn prej fushave adekuate si: administrim i biznesit, kontabilitet, financa, ekonom ose drejtėsi. Pesė vjet pėrvojė nė pune nė fushėn e buxhetit, tė financave,tė kontabilitetit. Licencimi pėr auditim i obliguar.
• Shkathtėsi tė udhėheqjes, aftėsi tė mira analitike dhe njohuri tė mira mbikėqyrjeje brenda personelit. Tė ketė aftėsi ta mbajė fshehtėsinė e punės.
• Qė gjatė dhjetė vjetėve tė fundit:
• Tė mos ketė bėrė ndonjė vepėr penale apo civile qė pėrfshin pėrgėnjeshtrimin, prezantimin e rrejshėm, korrupsionin, larjen e parave, pėrvetėsimin, keqpėrdorimin e fondeve, tė ketė qenė i pėrfshirė nė mitosje, sipas ligjeve ose sipas rregulloreve nė fuqi nė Kosovė ose nė ndonjė vend tjetėr, ose sipas konventave ndėrkombėtare ;
• Tė mos jetė pėrcaktuar nga ndonjė gjykatė, organ apo organizatė pėrgjegjėse pėr zbatimin e standardeve tė sjelljes profesionale se ka qenė i angazhuar nė sjellje joprofesionale ose
• Tė jetė i angazhuar nė keqinterpretime materiale nė ēfarėdo dėshmie me betim tjetėr, ose dokument tė vulosur apo tė noterizuar.
• Njohuri nė programet e kompjuterit ( duke pėrfshirė Windows, Excel dhe Word ). Njohuria me rregullat dhe procedurat e MEF ėshtė e obliguar.

Njohja e gjuhėve :
Njohja e gjuhės angleze krijon pėrparėsi.


5. Udhėheqės i Divizionit pėr mbėshtetje tė komisioneve (DL/01/07)
• Numri i pozitave: 1 /njė/
• Angazhimi: i pėrhershėm, me kohė provuese prej 12 muajsh
• Shkalla/Niveli: B / 9

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
Nėn mbikėqyrjen e drejtorit tė Departamentit, udhėheqėsi i Divizionit pėr Mbėshtetje tė Komisioneve, ndėr tė tjera , ėshtė pėrgjegjės pėr punėt si vijim:
• Mbikėqyrjen dhe ofrimin e mbėshtetjes me shėrbime kėshillėdhėnėse juridike dhe procedurale komisioneve parlamentare lidhur me projektligjet,
• Ofrimin e kėshillave juridike e procedurale gojore dhe me shkrim tė komisioneve parlamentare dhe sipas nevojės, kėshillimi dhe asistimi i drejtpėrdrejtė nė hartimin e projektligjeve dhe tė amendamenteve nė projektligje,
• Pėrgatitjen e skenarit – dosjes sipas agjendės, pėr t’i ndihmuar kryetarit tė Kuvendit ose kryesuesit gjatė udhėheqjes sė seancave plenare,
• Pėrgatitjen e ekspertizave profesionale lidhur me ēėshtje tė caktuara pėr deputetėt, pėr Kryesinė e Kuvendit dhe Komisionet e Kuvendit,
• Mbikėqyrja e radhitjes sė amendamenteve pėr komision dhe pėr procedim nė shqyrtimin e dytė /me sinopsis/,
• Kujdesi pėr hartimin e tekstit pėrfundimtar dhe tė konsoliduar tė Ligjit tė miratuar dhe koordinimi me Zyrėn pėr Standardizim Juridik dhe Gjuhėsor,
• Ta mbikėqyrė punėn administratorėve, tė zyrtarėve tė lartė ligjorė, tė zyrtarėve ligjorė dhe tė nėpunėsve administrativė qė mbėshtesin punėn e komisioneve,
• T’i raportojė drejtorit tė Departamentit pėr Ēėshtje Ligjore dhe Procedurale, pėr punėn e punonjėsve tė ekipit tė komisioneve pėrkatėse.

Kualifikimet e kėrkuara:
• Diplomė universiteti nė fushėn e drejtėsisė nga njė universitet i pranuar i kėsaj fushe.
• Mbi 5 vjet pėrvojė nė hulumtime dhe hartime ligjore;
• Tė flasė dhe tė shkruajė rrjedhshėm gjuhėn shqipe dhe serbokroate
• Shkathtėsi tė mira ndėr personale;
• Tė kuptojė mirė ndjenjėn e pėrgjegjėsisė dhe tė organizimit;
• Aftėsi tė punojė nėn presion;
• Aftėsi tė punojė nė baza paanėsie dhe me neutralitet tė plotė politik.
• Njohuri tė mira tė kompjuterit, tė MS Word dhe MS Excel;

Njohja e gjuhėve :
Preferohet njohja e gjuhės angleze.


6. Zyrtar i lartė pėr legjislacion (DL/02/07)
• Numri i pozitave: Dy (2)
• Angazhimi: I pėrhershėm me kohė provuese prej dymbėdhjetė (12) muajsh • Shkalla/Niveli: C / 8.5

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
Nėn mbikėqyrjen e pėrgjithshme administrative tė udhėheqėsit tė Divizionit pėr Legjislacion, Hulumtim dhe Bibliotekė, zyrtari i lartė pėr legjislacion do tė shėrbejė si zyrtar profesional ligjor nė Kuvendin e Kosovės.
Zyrtari i lartė pėr legjislacion do tė ketė detyra dhe pėrgjegjėsi lidhur me aktivitetet ligjore tė njėsisė tė Njėsisė pėr Hulumtim, Harmonizim dhe Draftim Legjislativ dhe do tė ketė bashkėpunim dhe koordinim tė ngushtė me Njėsinė pėr Standardizim dhe me Njėsinė pėr Mbėshtetje tė Komisioneve Parlamentare. Ndėr tė tjera ai ėshtė pėrgjegjės pėr:
• Hartimin e shėnimit preliminar tekniko-juridik pėr ēdo projektligj tė parashtruar nga Qeveria ose nga Kuvendi; ky shėnim duhet t’i trajtojė tė gjitha aspektet ligjore tė harmonizimit tė legjislacionit me acquis communautaire dhe tė pėrshtatjes sė tij me standardet ndėrkombėtare tė aplikueshme nė Kosovė e qė i ka ai projektligj;
• Kur ėshtė e nevojshme duhet tė marrė pjesė nė mbledhjet e komisioneve dhe t’u pėrgjigjet pyetjeve lidhur me pajtueshmėrinė me acquis communautaire dhe standardet ndėrkombėtare tė njė projektligji; zhvendos propozimet teknike dhe juridike tė pėrfshira nė shėnimin teknik nė amendamente teknike; e mbėshtet stafin mbėshtetės tė komisioneve nė hartimin e amendamenteve dhe/apo harton amendamente teknike;
• Propozon korrigjime teknike pėr amendamentet e mbėshtetura nga komisioni dhe vazhdon punėn edhe me kontrollin final tė tekstit pas votimit tė tij nė seancė plenare, duke u bazuar nė pajtueshmėrinė e projektligjit me acquis communautaire dhe me standardet ndėrkombėtare qė aplikohen nė Kosovė;
• Dhėnien e kėshillave sekretarit, kryetarit dhe organeve tė tjera tė Kuvendit rreth ēfarėdo ēėshtjeje ligjore;
• Mbėshtet Njėsinė e Bibliotekės, Hulumtimit dhe Arkivit nė trajtimin e kėrkesave pėr informim rreth standardeve evropiane dhe ndėrkombėtare.
• Zhvillimi i bashkėveprimeve me Zyrėn Ligjore tė Kryeministrit me qėllim qė tė pėrmirėsohet cilėsia e projektligjeve tė parashtruara,
• E mbėshtet udhėheqėsin e Departamentit Ligjor rreth aktiviteteve tė tjera lidhur me pėrpunimin e legjislacionit ose tė aktiviteteve lidhur me punėn e Departamentit Ligjor.

Kualifikimet e kėrkuara:
Arsimimi:
Tė ketė tė kryer fakultetin juridik. Titulli shkencor nė tė drejtėn evropiane ose ndėrkombėtare nga njė universitet i njohur, do tė konsiderohet pėrparėsi.
Pėrvoja:
Tė ketė deri nė pesė (5) vjet pėrvojė profesionale nė punė ligjore. Pėrvoja nė hartim tė ligjit konsiderohet si pėrparėsi.
Gjuha:
Njohuri tė rrjedhshme tė gjuhės shqipe, serbe dhe njohuri tė mirė tė gjuhės angleze , tė shoqėruar me aftėsi tė mira hartimit. Njohuri nė ndonjė gjuhė tjetėr e qė flitet nė institucionet e UE do tė konsiderohet pėrparėsi
Aftėsi tė tjera:
Aftėsitė menaxhuese dhe organizative do tė konsiderohen pėrparėsi. Zyrtari duhet tė jetė i hapur, tė ketė mendim kreativ dhe tė jetė nė gjendje tė gjejė zgjidhje. Aftėsi dhe pėrvojė tė plotė nė sistem tė Wordit dhe ato tė automatizuara; aftėsi nė sisteme kompjuterike dhe software, Microsoft Word, Excel.


7. Administrator i Komisionit tė Kuvendit (DL/03/07)
• Numri i pozitave: Shtatė (7)
• Angazhimi: I pėrhershėm, me kohė provuese prej dymbėdhjetė (12) muajsh
• Shkalla/Niveli: C / 8.5

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
Nėn mbikėqyrjen e pėrgjithshme administrative tė udhėheqėsit tė Divizionit pėr Mbėshtetje tė komisioneve, administratori i komisionit shėrben si zyrtar profesional ligjor nė Kuvendin e Kosovės. Administratori i komisionit ėshtė pėrgjegjės :
• Tė organizojė dhe menaxhojė ekipin e zyrtarėve qė i mbėshtet punėn e Komisionit tė Kuvendit;
• Pėr mbėshtetje ligjore dhe procedurale pėr komisionet parlamentare pėrfshirė kėtu edhe pėrgatitjen e raporteve me rekomandime pėr legjislacionin e propozuar si dhe ēėshtjet e trajtuara,
• Pėr dhėnie tė kėshillave verbale ligjore dhe procedurale, si dhe kėshilla dhe mendime me shkrim pėr komisionet parlamentare e qė kanė tė bėjnė me ēėshtje ligjore, legjislative ose procedurale lidhur me punėn e komisioneve parlamentare;
• Organizimin e konsultave dhe ofrimit tė ndihmės sė drejtpėrdrejtė nė pėrpunimin e legjislacionit tė propozuar dhe tė amendamenteve tė bėra nė projektligj ose legjislacion tė propozuar;
• Pėrgatitjen e skenarit – dosjes tė kryetarit ose atė tė kryesuesit pėr tė drejtuar mbledhjen e Komisionit sipas agjendės;
• Sigurimin e mbėshtetjes tė mjaftueshme pėr pėrgatitjen e agjendės dhe tė planit tė punės pėr Komisionin;
• Mbėshtetje kryetarit ose kryesuesit tė Komisionit me kėshilla profesionale dhe teknike pėr kryesimin e mbledhjeve tė Komisionit;
• Ėshtė pėrgjegjės pėr sigurimin (pėrgatitjen) e radhitjes sė amendamenteve nė projektligje qė u dėrgohen deputetėve pėr shqyrtim nė leximin e dytė /me sinops/ ;
• Ėshtė pėrgjegjės pėr sigurimin (pėrgatitjen) e procesverbalit tė saktė dhe tė shėnimeve tė tjera nga mbledhja e Komisionit.

Kualifikimet e kėrkuara:
Arsimimi:
Diplomė fakulteti tė fushės sė drejtėsisė me shkallė tė avancuar nga njė universitet i pranuar nė Kosovė ose jashtė.
Pėrvoja:
Mundėsisht tė ketė pesė (5) vjet pėrvojė profesionale pėr legjislacion. Pėrvoja nė hartim tė ligjit merret si njė pėrparėsi.
Aftėsia gjuhėsore:
Njohuri tė rrjedhshme tė gjuhės shqipe, serbe dhe njohuri tė mirė tė gjuhės angleze,tė shoqėruara me aftėsi tė mira tė hartimit. Njohuri nė ndonjė gjuhė tjetėr qė flitet nė institucionet e UE, do tė konsiderohet pėrparėsi.

8. Pėrkthyes - lektor pėr gjuhėn angleze (DL/04/07)_
• Numri i pozitave: Njė (1)
• Angazhimi: I pėrhershėm me kohė provuese prej dymbėdhjetė (12) muajsh
• Shkalla/Niveli: C / 8

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
• Nėn mbikėqyrjen e pėrgjithshme administrative tė udhėheqėsit tė Njėsisė pėr Standardizim Juridik dhe Gjuhėsor, pėrkthyesi - lektori pėr gjuhėn angleze do tė shėrbejė si zyrtar profesional pėr gjuhėn ligjore nė Kuvendin e Kosovės. Nė kėtė rol, zyrtari do tė punojė nė bashkėpunim dhe koordinim tė ngushtė me zyrtarin e lartė ligjor dhe aktivitetet e njėsisė pėr standardizim juridik dhe gjuhėsor. Ai ose ajo do tė jenė pėrgjegjės pėr verifikim ligjor dhe gjuhėsor tė tė gjitha teksteve ligjore tė shqyrtuara dhe tė miratuara nė gjuhėt: shqipe – angleze dhe serbe.
• Ben pėrkthimin autentik dhe njėjtėsimin e teksteve nga gjuha shqipe dhe serbe ne gjuhėn angleze dhe anasjelltas tė projektligjeve tė propozuara pėr shqyrtim dhe miratim nė Kuvend, si dhe njėjtėsimin e teksteve tė ligjeve tė miratuara nė Kuvendin e Kosovės, nga gjuha shqipe dhe serbe nė gjuhėn angleze;
• Kujdeset qė amendamentet/ndryshimet dhe plotėsimet e miratuara nė Kuvend, t’i inkorporojė nė tekstin final tė projektligjit, tė miratuar si tėrėsi, nga gjuhėt e Kuvendit nė gjuhėn angleze.

Kualifikimet e kėrkuara:
Arsimimi:
Tė ketė mbaruar fakultetin e gjuhės angleze, ose juridik, ekonomik ose tė jetė i diplomuar nė ndonjė fushė tjetėr. Ta ketė njė certifikatė tė njohur dhe tė pranuar tė Kosovės pėr pėrkthim dhe interpretim.
Pėrvoja:
Mundėsisht tė ketė 5 vjet pėrvojė nė pėrkthim
Gjuha:
Pėrveē qė duhet tė flasė rrjedhshėm gjuhėn shqipe, angleze dhe serbe qė janė esenciale, njohja e gjuhėve tė tjera do tė konsiderohet pėrparėsi.
Aftėsitė e tjera:
Aftėsi dhe pėrvojė tė plotė nė sistem tė Wordit dhe ato tė automatizuara; aftėsi nė sisteme kompjuterike dhe software, Microsoft Word, Excel.


9. Nėpunės administrativ i zyrės sė drejtorit (DL/05/07)
• Numri i pozitave: Njė (1)
• Angazhimi: I pėrhershėm,me kohė provuese prej dymbėdhjetė (12) muajsh
• Shkalla/Niveli: E / 6

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
Nėn mbikėqyrjen e drejtpėrdrejt tė drejtorit tė Departamentit pėr Mbėshtetje Ligjore dhe Procedurale, puna kryesore e nėpunėsit administrativ tė zyrės ėshtė:
• Tė pėrkujdeset pėr evidencimin e kėrkesave administrative, juridike e procedurale tė adresuara drejtorit nė detyrat lidhur me menaxhimin e kohės,-tė caktojė takime, administrimin e mbledhjeve, menaxhimin e korrespondencės dhe mirėmbajtjen e dokumenteve, shėnimeve dhe tė regjistrave;
• Mirėmban shėnimet sipas agjendave tė takimeve tė komisioneve parlamentare, tė Kryesisė dhe seancės plenare,
• Pėrkujdeset pėr punėt administrative lidhur me raportet javore tė punės, raportet e tjera qė i adresohen drejtorit e Departamentit;
• Mirėmban shėnime tė mjeteve dhe tė menaxhimit tė kėrkesave pėr materiale dhe pajisjeve tė punės pėr stafin e Departamentit;
• Shtyp dhe shumėzon lloje tė ndryshme tė materialeve, dokumenteve, tekstet e shtypura
• I mban shėnimet e zyrės dhe dosjet e referimit nė lidhje me ēėshtje tė ndryshme;
• Kryen detyra tė tjera administrative tė parapara pėr Departamentin;
• Mban evidencėn pėr ardhje-vajtjen e stafit - zyrtarėve tė Departamentit;

Kualifikimet e kėrkuara:
• Kualifikime nga studimet e drejtimit tė administratės, ose diplomė nga shkolla e mesme administrative me pėrvojė relevante,
• Njohuri tė plotė tė procedurave tė administratės dhe tė sekretarisė;
• Pėrvojė nė pėrdorimin e njohjes sė mirė tė kompjuterit personal dhe tė softuerit tė zyrės, pėrfshirė edhe MS Word, PowerPoint dhe Access.
• I/e aftė pėr tė komunikuar mirė gojarisht dhe me shkrim nė gjuhėt zyrtare, pėrfshirė edhe aftėsinė e dėshmuar pėr tė hartuar informata, njoftime, ftesa, shkresa dhe korrespondencė tjetėr,
• Shkathtėsi tė forta ndėrpersonale, pėrfshirė edhe aftėsinė pėr komunikime.


10. Nėpunės administrativ pėr komision (DL/06/07)
• Numri i pozitave: dy /2/
• Angazhimi: I pėrhershėm me kohė provuese prej dymbėdhjetė (12) muajsh
• Shkalla/Niveli: E / 6

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
Nėn mbikėqyrjen e administratorit dhe tė zyrtarit tė lartė ligjor, nėpunėsi administrativ ėshtė pėrgjegjės:
• Tė ndihmojė punėn e dy ose mė shumė komisioneve tė Kuvendit,
• Tė ndihmojė nė pėrpilimin e parė tė raporteve,tė procesverbaleve,tė dokumenteve informative dhe letrave tė komisioneve,
• Tė kryejė punėt pėr mbajtjen e mbledhjeve dhe shqyrtimeve tė komisioneve (t’i rezervojė sallat, t’i kontaktojė anėtarėt e komisioneve, ekspertet dhe tė ftuarit tjerė, sipas nevojės),
• Tė fotokopjojė dhe shpėrndajė dokumentet e komisioneve,
• Tė sigurojė pėrkthimin e dokumenteve tė komisioneve,
• Tė shtypė lloje tė ndryshme tė materialeve nga projektet, tekstet e shtypura dhe operon
• me pajimet pėr procesimin e fjalėve;
• I mban shėnimet e zyrės dhe dosjet e referimit nė lidhje me ēėshtje tė ndryshme;
• Sipas nevojės, merr shėnime nė takime, dhe
• Kryen detyra tė tjera sipas nevojės.

Kualifikimet e kėrkuara:
• Shkolla e mesme e kryer, me pėrparėsi-drejtimi administrativ,
• Pėrvojė e konsiderueshme nė punėt administrative,
• Aftėsi dhe njohuri e procedurave moderne tė zyrės;
• Njohje e mirė e Microsoft Word-it dhe e Excel-it; • Ndjenjė e pėrgjegjėsisė dhe e organizimit,
• Aftėsi pėr tė punuar nėn trysni,
• Njohje shumė e mirė e gjuhėve zyrtare,
• Njohja e gjuhės angleze ėshtė pėrparėsi.


11. Asistent administrativ i anėtarėve tė Kryesisė sė Kuvendit (ZK/01/07)
• Numri i pozitave: Njė (1)
• Paga mujore: BKK •
Angazhimi: Kontratė nė kohė tė caktuar- varėsisht nga kohėzgjatja e mandatit tė Anėtarit tė Kryesisė

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė:
• Planifikon, organizon dhe bashkėrendon nė mėnyrė aktive veprimtarinė e anėtarit tė Kryesisė, • Planifikon, organizon dhe bashkėrendon nėn drejtimin e anėtarit tė Kryesisė marrėdhėniet raportuese tė tij me subjektet e tjera nė Kuvend e jashtė tij, • Organizon dhe menaxhon ēdo ditė veprimtarinė administrative tė zyrės sė anėtarit tė Kryesisė, • Merr nė dorėzim dhe regjistron korrespondencėn pėr zyrėn e anėtarit tė Kryesisė,
• Shpėrndan korrespondencėn pėr zyrėn e anėtarit tė Kryesisė dhe kujdeset pėr afatet e mbarėvajtjes sė saj,
• Pret dhe shoqėron vizitorėt nė zyrėn e anėtarit tė Kryesisė,
• Administron komunikimin telefonik dhe elektronik tė anėtarit tė Kryesisė,
• Organizon dhe kujdeset pėr sistemimin dhe menaxhon arkivat e anėtarit tė Kryesisė,
• Kujdeset pėr furnizimin e zyrės sė anėtarit tė Kryesisė, regjistron veprimet e ndryshme tė administrimit tė zyrės sė anėtarit tė Kryesisė, dhe
• U pėrgjigjet pyetjeve tė personelit tė Kuvendit dhe publikut nė pėrgjithėsi pėr koordinimin e punės nė zyrėn e anėtarit tė Kryesisė.

Kualifikimi i nevojshėm
• Pėrgatitja e mesme shkollore me tre vjet pėrvojė pune nė punėt administrative, tė ngjashme me vendin e punės sė asistentit administrativ.
• Aftėsia pėr tė komunikuar me shkrim dhe me gojė nė gjuhėn shqipe dhe serbe. •
Njohje e mirė e Microsoft Word-it dhe e Excel-it;
• Njohja e gjuhės angleze e preferusehme, si dhe aftėsitė e komunikimit me media elektronike.


INFORMATĖ E PĖRGJITHSHME PĖR TĖ GJITHĖ KANDIDATĖT

Administrata e Kuvendit tė Kosovės ofron mundėsi tė barabarta punėsimi dhe mirėpret kėrkesat e pjesėtarėve tė komuniteteve jo shumicė dhe tė femrave. Politika e punėsimit tė drejtė tė gjitha komuniteteve tė Kosovės, ėshtė zbatuar nė strukturėn e kuadrove tė Administratės sė Kuvendit tė Kosovės.
Kandidatėt e pėrzgjedhur nė listėn e ngushtė do t’i nėnshtrohen testimit dhe intervistimit .
Do tė kontaktohen vetėm kandidatėt e pėrzgjedhur nė listėn e ngushtė.

PROCEDURA E KONKURRIMIT

Formulari pėr konkurrim mund tė nxirret nga Web faqja e Kuvendit tė Kosovės (htpp://www.assembly-kosova.org) , ose mund tė merret nė recepcionin e ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės nė Prishtinė (Rr. “Nėna Terezė” p.n.). Formulari zyrtar i konkurrimit duhet tė dorėzohet sė bashku me dėshminė pėr kualifikimin shkollor, specializimin, kurset e ndjekura, pėrvojėn e punės dhe dy referenca. Pėrdorimi i formularit tė gabueshėm dhe tė pakompletuar me tė dhėnat e kėrkuara, si dhe me tė dhėna tė paraqitura me vonesė, do tė konsiderohet i pavlefshėm.

Kėrkesa mund tė dorėzohet nė recepcionin e ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės nė Prishtinė ( rruga `` Nėna Terezė`` p.n) ose me postė, si dhe nė Zyrėn e Personelit nr .N -217, kati II.

Pėr informata shtesė mund tė telefononi nė telefonat: 038 200 10494 dhe 038 200 10493.

Afati pėr konkurrim ėshtė prej 3 maj deri mė 17 maj 2007 , nė orėn 17:00.
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com