Lista e deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės

Periudha e tretė Legjislative (13.12.2007 - 03.11.2010)

Nerxhivane Dauti

Nerxhivane Dauti

Funksionet nė Kuvendin e Kosovės

  Partia

  Arsimimi

  • 1982 – Universiteti i Prishtinės, Fakulteti Juridik, Juriste e diplomuar.
  • 1994 – Universiteti i Prishtinės, Fakulteti Juridik, Magjistėr i shkencave juridiko-civile (Tema: Drejtshmėria nė qarkullimin e mallrave dhe dhėnien e shėrbimeve).
  • 2000-Universiteti I Prishtinės, Fakulteti Juridik, Doktor I shkencave juridike civile (Tema ; Kontratat formulare nė ekonomi).

  Aktivitete dhe funksione, tė tanishme apo paraprake

  • 2001-2002, Konsullente nė Kėshillin e pėrbashkėt legjislativ tė Kosovės, tė pėrbėrė nga anėtarėt vendorė dhe ndėrkombėtarė.
  • 2001-2004, Deputete nė Kuvendin e Kosovės (Legjislatura e parė).
  • 2001-2004, Kryetare e e Komisionit pėr peticione, parashtresa dhe ankesa publike, nė Kuvendin e Kosovės.
  • 2001-2004, Anėtare e Komisionit pėr Legjislacion dhe Kornizė Kushtetuese nė Kuvendin e Kosovės.
  • 2000-2004, Bashkėpunėtore e jashtme e Qendrės Juridike tė Kosovės, Prishtinė.
  • 2001-2003, Anėtare e Bordit tė Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės.
  • 2002-2003, Anėtare e Bordit tė Qendrės pėr tė drejtat e njeriut, Fakulteti Juridik, Prishtinė.
  • 2004-2007, Deputete nė Kuvendin e Kosovės (Legjislatura e dytė).
  • 2004-2007, Anėtare e Komisionit pėr legjislacion, kornizė kushtetuese, peticione publike dhe tė drejta tė njeriut,nė kuvendin e kosovės.
  • 2005-2006, Eksperte juridike pėr hartimin e Kushtetutės sė kosovės nė Delegacionin e Kosovės – Qeverinė e Kosovės.
  • Pėrvoja profesionale:
  • 1982-1984 – Prokuroria publike e Qarkut, Prishtinė (praktikante).
  • 1984 – Asistente nė Fakultetin Juridike, Prishtinė (lėnda: “E drejta e Detyrimeve”).
  • 1990 e deri mė sot, Ligjėruese e lėndės “E drejta e Detyrimeve”, Fakulteti Juridik – Prishtinė.
  • 2001-2006, Ligjėruese nė Fakultetin Juridik, Tetovė.
  • 2001-2007 Ligjėruese nė studimet pasuniversitare, nė Fakultetin Juridik, pėr lėndėt “E drejta kontraktore” dhe “E drejta trashėgimore”.
  • 2006-2007, Ligjėruese – profesoreshė nė Kolegjin “Fama”, Prishtinė.
  • 2007-2008 Lligjėruse ne universitetin AAB,Prishtinė
  • Pjesėmarrja nė konferenca:
  • -Konferenca e organizuar me 27 dhe 28 shkurt 2002 nė Prishtinė - Formimi i -Legjislacionit tė Ekonomisė sė Tregut nė kontestin e Procesit tė Stabilizimit dhe Asociimit tė BE-sė.
  • -Rekomandimet e Ekspertėve tė Kosovės pėr reformėn ekonomike, Prishtinė, 27.02.2002.
  • -Pjesėmarrėse pėr qeverisjen e mirė, nė Institutin e Paqes tė SHBA, tė mbajtur nė Qershor – 12-16, 2002, nė Warrenton, Virginia.
  • -Konferenca e mbajtur nga Kėshilli i Pėrbashkėt Kėshillimor pėr Ēėshtje Legjislative dhe Legjislacionin e Ri nė Kosovė, 11-12 janar, 2001, Prishtinė.
  • Publikimet shkencore:
  • 1. “Shpėrblimi i dėmit jo material pėr shkak tė frikės sė pėsuar”, “E drejta”, nr. 3-4, Prishtinė, 1998.
  • 2. “Shpėrblimi i drejtė i dėmit jo material”, “E drejta”, nr. 2, Prishtinė, 1996.
  • 3. “Shpėrblimi i drejtė nė marrėdhėniet kontraktore”, “E drejta”, nr. 3, Prishtinė, 1996.
  • 4. “Pavlefshmėria e kushteve tė pėrgjithshme tė kontratave”, “Vjetari”, Prishtinė, 1996.
  • 5. “Kontrata nė favor tė personit tė tretė (Pactum in favorem tereti)”, “E drejta”, nr. 4, Prishtinė, 1997.
  • 6. “Padia Pauliana (Actio Pauliana), “E drejta”, nr. 1-2, Prishtinė, 1998.
  • 7. “Pėrgjegjėsia nė bazė tė drejtshmėrisė”, “Vjetari”, Prishtinė, 2000.
  • 8. “Disa ēėshtje me rėndėsi lidhur me drejtshmėrinė nė tė drejtėn e detyrimeve”, “E drejta”, nr. 1-4, Prishtinė, 2000. ¬
  • 9. “Rregullat e veēanta lidhur me interpretimin e kontratave formulare”, “E drejta”, nr. 1-4, Prishtinė, 2001.
  • 10. “Liria e kontraktimit”, “E drejta”, nr. 1/2002, Prishtinė.
  • 11. “Mbrojtja e konsumatorėve nga kushtet e padrejta tė pėrgjithshme tė afarizmit”, “E drejta”, nr. 3/2003, Prishtinė.
  • 12. “Reformimi i Ligjit tė detyrimeve nė Kosovė”, Studime juridike nė Kosovė, vol. 4, 2003/1, Prishtinė.
  • 13. “Zbatimi i kontratave formulare (tipe) nė fushėn e sigurimit”, Studimet juridike nė Kosovė, vol. 6, 2004/II, Prishtinė.
  • 14. “Ligji pėr detyrimet i Kosovės”, Revista Euro-Atlantike, vol. I/nr. 2/2002, Prishtinė, Supported by German Government.
  • 15. “Rregullimi ligjor i kontratave formulare”, “E drejta”, Law, nr. 1-2, Prishtinė, 2003.
  • 16. “Shqyrtime tė pėrgjithshme lidhur me paraqitjen, ndarjen. dhe karakteristikat e kontratave formulare”, “E drejta”, nr. 1-2, Prishtinė, 2002.
  • 17. “Komentimi i Rregullores nr. 2000/68 pėr kontratat e shitjes”, “E drejta”, nr. 3, Prishtinė, 2002.
  • 18. “Komentar i Ligjit pėr hipotekat i Kosovės”, “E Drejta”, nr. 1/2004, Prishtinė.
  • 19. “Format e kontrollit tė kushteve tė pėrgjithshme tė kontratave formulare”, “E Drejta”, nr. 2/2004, Prishtinė.
  • 20. “Standardet juridike qė merren parasysh nė rastet konkrete tė shpalljes sė pavlefshmėrisė sė kushteve tė pėrgjithshme tė kontratave formulare”, “E drejta”, nr. 1/2005, Prishtinė.
  • 21. “E drejta e detyrimeve”, Tekst universitar, Universiteti i Prishtinės, Fakulteti Juridik, Prishtinė, 2004.
  • 22. “E drejta kontraktuese – Praktikum”, Tekst universitar, Universiteti i Prishtinės, Fakulteti Juridik, Prishtinė, 2003.
  • 23. “Komentar juridik i Ligjit mbi likuidimin dhe riorganizimin e personave juridik nė falimentim”, Evis Bozo Daum – Nerxhivane Dauti, Prishtinė, 2004, Instituti ICON, sipas projektit tė financuar nga Banka Botėrore, Publikuar nė tri gjuhė: shqip, anglisht dhe serbokroatisht.
  • 24. “Roli dhe rėndėsia e kontratave formulare nė ekonomi”, Revista “E drejta”, nr. 1/2006, Prishtinė.
  • Botimi i teksteve universitare:
  • 1998, Ligjėrata tė autorizuara nga “E drejta e Detyrimeve”, Fakulteti Juridik, Prishtinė.
  • 2003, “E drejta kontraktuese – Praktikum”, Universiteti i Prishtinės, Fakulteti Juridik, Prishtinė.
  • 2004, “E drejta e detyrimeve – Pjesa e pėrgjithshme dhe e veēantė”, Fakulteti Juridik, Prishtinė, sipas Ligjit tė ri tė Detyrimeve.
  • Bashkautor nė: Ewis Bozo Dawn – Nexhivane Dauti: Komentari i Ligjit mbi likuidimin dhe riorganizimin e personave juridik nė falimentim , Departamenti i Administratės Gjyqėsore nė Kosovė ėshtė pėrgatitur nga ICON Institut, sipas projektit tė financuar nga Banka Botėrore.

  Gjuhė tjetėr pėrveē amtares

  • Serbe
  • Kroate
   

  Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

  Tel: 038 211 186

  Email: asd@sadfsdf.com

  Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

  Tel: 038 211 186

  Email: asd@sadfsdf.com