Lajmet e fundit

Nga mbledhja e Komisionit pėr tė Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore...

E Marte, 24.04.2012
Komisioni pėr tė Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona tė Pagjetur dhe Peticione i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, nė mbledhjen e sotme diskutoi pėr Planin e Veprimit tė Kuvendit tė Kosovės pėr Integrime Evropiane pėr vitin 2012, pėrkatėsisht pikės 74 tė tij.

Kryetarja e Komisionit Suzan Novobėrdaliu tha se pika 74 e Raportit tė Progresit ka tė bėjė me mbetjet mortore tė paidentifikuara nė morgun e Prishtinės, ndėrkaq, ėshtė nė agjendėn e Komisionit tė njoftohet pėr ecurinė dhe sfidat rreth kėsaj ēėshtje.

Se nė ē'masė ėshtė implementuar kjo pikė, anėtarėt e Komisionit u njoftuan nga pėrfaqėsuesi i EULEX-it dhe pėrfaqėsuesi i Zyrės sė mjekėsisė ligjore.

Lidhur me kėtė, fillimisht foli, Alan Robinson, pėrfaqėsuesi i EULEX-it. Ai, duke iu referuar njė raporti tė pėrgatitur nga ana e tyre rreth kėsaj problematike, vuri nė dukje bashkėpunimin e tyre dhe tė Ministrisė sė Drejtėsisė. Nė raport, vijoi ai, janė paraqitur shumė ēėshtje me tė cilat ballafaqohet mjekėsia ligjore. Nė vijim, Robinson tha se tė dhėnat e raportit pasqyrojnė tė arriturat rreth kėsaj ēėshtje, tė cilat burojnė nga njė bashkėpunim i mirėfilltė i EULEX-it dhe Ministrisė sė Drejtėsisė sė Republikės sė Kosovės. Pėrfaqėsuesi i EULEX-it, njoftoi edhe pėr sfidat e shumta qė e pėrcjellin Departamentin qė ai udhėheqė. Ai u ndal te pengesat qė paraqiten nė sigurimin e mostrave krahasuese tė gjakut me mbetjet mortore qė gjenden nė morgun e Prishtinės. Duke folur pėr ndjeshmėrinė e kėsaj ēėshtje nga e cila janė tė goditura shumė familje nė Kosovė, Robinson me kėtė rast shfaqi mospajtim me njoftimin nga ana e disa medieve nė Kosovė se nė morgun e Prishtinės janė 400 mbetje mortore. Lidhur me kėtė Robinson tha:" Situata ėshtė krejt tjetėr. Nė morgun e Prishtinės janė 250 mbetje mortore dhe 101 pjesė tė trupave". Pėr sa u pėrket pjesėve tė trupit qė gjenden nė morgun e Prishtinės, Robinson njoftoi se ato u pėrkasin personave tė identifikuar e qė janė varrosur menjėherė pas lufte. Robinson, po ashtu njoftoi se analiza e ADN-sė u ėshtė bėrė tė gjithė trupave mortorė nė morgun e Prishtinės. Ai tutje shtoi se numri i pėrgjithshėm i tė zhdukurve ėshtė 1781, ndėrsa nė pyetjen e anėtarėve tė Komisionit pėr tė zhdukurit qė dyshohet se janė bartur nė Republikėn e Serbisė, Robinson tha se EULEX-i ka dėrguar ekipe tė specializuara pėr vlerėsimin e terenit tė dyshuar atje. Me kėtė rast, pėrfaqėsuesi i EULEX-it pėrmendi qytetin e Rashkės dhe qytetin e Peruēasit afėr kufirit me Bosnjėn dhe Hercegovinėn.

Duke iu referuar kėsaj ēėshtje, drejtori i Zyrės Ligjore, Arsim Gėrgjaliu, ndėrkaq, vuri nė dukje vėshtirėsitė financiare dhe kushtet jo tė mira pėr ushtrimin e veprimtarisė sė tyre. Ai me kėtė rast kėrkoi nga Komisioni qė kėtė ēėshtje ta ngritė edhe nė Kuvendin e Kosovės dhe nė nivele qeveritare, nė mėnyrė qė puna e tyre tė rezultojė sa mė pozitive.

Anėtarėt e komisionit, ndėrkaq, duke mbėshtetur kėrkesėn e tij i premtuan ndihmė dhe pėrkrahje tė parezervė.

Nga mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore...
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com