Lajmet e fundit

Grupi Parlamentar i Deputetėve tė Rinj vizitoi departamentin pėr rini, nė Komunėn e Gjilanit

E Enjte, 26.04.2012
Njė delegacion i Grupit Parlamentar tė Deputetėve tė Rinj, i kryesuar nga kryetarja e grupit, deputetja, Ganimete Musliu, vizitoi departamentin pėr rini, nė komunėn e Gjilanit, ku u pritėn nga zyrtari pėr rini, i komunės sė Gjilanit, z.Bujar Haziri, si dhe pjesėtarė tė organizatave rinore tė kėsaj komune.

Duke e pėrshėndetur delegacionin e grupit parlamentar tė deputetėve tė rinj , Haziri falėnderoi ata pėr angazhimin e tyre, nė veēanti pėr ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me tė rinjtė dhe problemet me tė cilat ballafaqohet rinia sot.

Kryetarja e grupit parlamentar tė deputetėve tė rinj, Ganimete Musliu, fillimisht njoftoi tė pranishmit me punėn e GP-sė tė deputetėve tė rinj, si dhe me strukturėn pėrbėrėse tė kėtij grupi, ndėrsa foli edhe pėr bashkėpunimin qė ky grup ka me OJQ-tė e ndryshme, me Parlamentin Studentor, si dhe me organizata studentore, tė cilat veprojnė nė kuadėr tė UP-sė.

Me kėtė rast Musliu pėrmendi njė sėrė problemesh tė cilat janė evidente sot nė shoqėrinė tonė, duke u shprehur e gatshme qė tė merr pėrsipėr ēdo brengė tė rinjve tė kėsaj komune, pėr ta adresuar nė Kuvend.

Mė tej, Musliu sqaroi se sė shpejti ky grup parlamentar do ta bėjė edhe monitorimin e Ligjit pėr Fuqizim dhe Pjesėmarrje tė Rinisė, duke kėrkuar nga tė rinjtė e kėsaj komune pėr bashkėpunim me propozimet e tyre rreth kėtij ligji. Ndėrkaq, u shpreh e gatshme qė tė japė kontributin e saj nė zgjidhjen e problemeve tė ndryshme qė e preokupojnė rininė tonė.
Me kėtė rast foli edhe deputetja Valbona Dibra, e cila u shpreh e gatshme qė tė punojė drejt avancimit pėr tė drejtat e tė rinjve tė Kosovės.

Grupi Parlamentar i Deputetėve tė Rinj, tė shoqėruar edhe nga Yll Buleshkaj, pėrfaqėsues i OSBE-sė, vizitoi edhe Bibliotekėn e Gjilanit, me ē‘rast u pritėn nga drejtori i bibliotekės, z. Shefki Osmani. Gjatė kėtij takimi Osmani njoftoi deputetėt me kushtet tė cilat i ofron kjo biblioteke, si dhe foli pėr projektin e bibliotekės sė re, e cila do tė ndėrtohet nė qendėr tė Gjilanit.

Grupi Parlamentar i Deputetëve të Rinj vizitoi departamentin për rini, në Komunën e Gjilanit
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com