Kuvendi-Revistė

Konform Regullores sė Punės tė Kuvendit tė Kosovės, Zyra pėr Marrėdhėnie me Media dhe pėr Publikime, nė kuadėr tė veprimtarisė profesionale tė saj, ka paraparė edhe nxjerrjen e njė organi informativ tė Kuvendit, projekt tė cilin, me vendim tė veēantė, e ka mbėshtetur edhe Kryesia. Stafi (numerikisht i vogėl) i zyrės ka bėrė pėrgatitjet e nevojshme pėr Buletinin e Kuvendit tė Kosovės dhe ka pėrgatitur njė sėrė materialesh nga aktivitetet e nduarnduarshme tė Kuvendit dhe tė mekanizmave tė tij, tė cilat besojmė se do tė jenė me vlerė pėr deputetėt, pėr stafin profesional dhe pėr punėtorėt e tjerė tė Kuvendit, por gjithsesi edhe pėr asambletė komunale, sikur qė do tė jenė me interes edhe pėr gazetarė dhe analistė. Buletini do tė ketė edhe vlerėn e njė kronike pėr punėn e institucionit mė tė lartė legjislativ tė vendit nė kėtė periudhė tė mundimshme tė tranzicionit.
 
Stafi i Zyrės pėr Marrėdhėnie me Media dhe pėrPublikime, i Kuvendit tė Kosovės, i cili nė fakt, do tė jetė redaksi e Buletinit, ka menduar qė fillimisht tė nxjerrė njė organ informativ tė Kuvendit; diē nė mes tė gazetės dhe publikimit tė veēantė, i cili do tė botohet nė shqip, serbisht dhe turqisht, njė herė nė muaj. Me qėllim tė fillimit sa mė sukseshėm, kemi analizuar disa modele nga Unioni Evropian dhe tė vendeve si: Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Belgjika, Sllovenia etj., shumica prej tė cilave janė siguruar nga Zyra pėr Demokratizim e OSBE-sė (Projekti pėr Pėrkrahjen e Kuvendit), e cila ka shfaqur vullnetin e mirė qė ta ndihmojė Buletinin e Kuvendit nė planin e pėrgatitjes teknike. Me zgjerimin e gamės sė aktiviteteve tė Kuvendit dhe me zgjerimin dhe profesionalizimin e stafit tė redaksisė, synojmė qė tė nxjerrim njė gazetė tė mirėfilltė javore tė Kuvendit.
 
Redaksia ėshtė fare e vetėdijshme se, e vetme, pa bashkėpunimin dhe pėrkrahjen e deputetėve, tė profesionistėve dhe ekspertėve tė lėmenjve tė ndyshėm dhe pa mbėshtetjen e Sekretarisė dhe tė administratės sė Kuvendit, vėshtirė se mund tė realizohet projekti i Buletinit. Mu pėr kėtė dhe nė interes tė mbarėvajtjes sė punės dhe cilėsisė sė informacionit nga aktivitetet e Kuvendit, ftojmė deputetėt, profesionistėt dhe ekspertėt, si dhe gjithė stafin civil, qė nėpėrmjet shkrimeve, analizave e ofrimit tė fakteve, shėnimeve e informatave, tė bashkėpunojnė me redaksinė e Buletinit.

  Turqisht Shqip

Nr. 20, Shtator 2008

U publikua: E Marte, 30.09.2008 
  Turqisht Shqip

Nr. 19, Qershor 2008

U publikua: E Premte, 27.06.2008 
  Turqisht Shqip

Nr. 18, Mars 2008

U publikua: E Hėnė, 31.03.2008 
 

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com

Komisioni pƫr Buxhet dhe Financa

Tel: 038 211 186

Email: asd@sadfsdf.com