Presitent of the Assembly

Jakup Krasniqi

Jakup Krasniqi

Functions in the Assembly of Kosovo

    Parliamentary Group

  • PDK

Party

Personal Data

  • Date of birth 01/01/1951 in Fatos/Drenas
  • Married, 4 children, 3 daughter and 1 son

Education

  • 1957–1965 Primary School, in Fatos (Negroc) and in Arllat;
  • 1966–1971 Secondary School in Prishtina;
  • 1972–1976 Philological Faculty, branch of History in Prishtina
  • 1995–1997 Post-Graduate Studies at Philosophical Faculty, Branch of History at the University of Prishtina;
  • 22.11.2003 Defense of Masters Dissertation at the University of Prishtina on topic: “Political Movement and Army Resistance in Kosova1991–1999“;
  • 05.11.2008 Defense of Doctorate Dissertation at the University of Prishtina on topic:”Albanian press for political development in Kosovo 1981-1991”.

Past and Present Activities and Functions

  • 1972–1977 Teacher in Schools in Fatos and Arllat;
  • 1976–1977 Teacher in the Secondary School in Drenas, Drenas;
  • 1979–1981 Teacher in Arllat and in the Secondary School in Skėnderaj;
  • 1991–1994 Teacher in the Secondary School “Skėnderbeu“ in Drenas;
  • 1995–1998 Chairperson of Education Council in Drenas;
  • 1998–1999 Spokesman of Headquarters of Kosova Liberty Army (KLA);
  • 1999 member of the delegation of Kosovo and Political Group in Conference of Rambouillet;
  • 1999–January 2000 Minister in the Ministry for Reconstruction and Development;
  • 2001-Deputy in the First Legislation;
  • March 2002-December 2004 Minister in the Ministry of Public Services in the Government of Kosova;
  • October 2004-2007 Deputy in the Assembly of Kosova, Second (II) Mandate;
  • 2004-2007 Chief of PG of PDK in the Assembly of Kosova;
  • November 2007 Deputy, Third (III) Mandate;
  • January 2008-ongoing President of the Assembly of Kosova;
  • 1973–1981 Clandestine Political Activity(illegal) in Kosovo National Movement;
  • 1981–1991 Political prisoner;
  • 1991–1999 Member of Presidency and Chairperson of Democratic League of Kosova (LDK), branch in Drenas,
  • 1992–1998 Deputy of Parliament of Kosova
  • 1998–1999 Spokesman of Headquarters of Kosova Liberty Army (KLA), Member of Headquarters, Member of Political Directorate
  • 1998–2003 General Secretary of Democratic Prosperity Party of Kosova (PPDK), respectively Democratic Party of Kosova (PDK)
  • October 2005 -ongoing GS of PDK party
  • November 2005 Member of GPS–from PDK party, in Vienna negotiations;
  • January 2008, It was elected a President of the Assembly of Kosovo;
  • September 2010 till February 2011 – Acting head of the President of Republic of Kosovo;
  • February 2011, Re-elected as President of the Assembly of Kosovo.

Publications

  • December 2005, publishes his book: “Kosova in its historical context”
  • October 2006, publishes his second book: Big Turn-Kosova Liberty Army”
  • December 2007, publishes his third book: “A different war for Kosova”
  • “Independence as Compromise”, 2010 Prishtina
  • “Kosova in its historical context” (Second edition-supplemented)
  • “Movement for Republic of Kosovo 1981-1991”,2011, Prishtina
  • Political, Scientific and Journalisms published in daily papers, periodicals and scientific magazines.

Other languages than mother tongue

  • English–(literature using skills)
  • Croation–Fluently
  • Serbian-Fluently

Address

  • Pristina

Phone

  • 038 200 10 004